/КРОСС/ Когато стане такъв тип бедствия, какъвто са пожарите в момента, със сигурност има някой, който да поеме вината. Всеки от изпълнителната власт не трябва да се страхува и да поеме тази отговорност. Това каза евродепутатът от "Възраждане" Петър Волгин в предаването „Събуди се" по Нова телевизия.
Всеки носи отговорност, но тя не може да бъде еднаква за всички, коментира той. "Не може еднакво да търсим отговорност и от управляващите, и от опозицията, защото в крайна сметка управляващите за това са сложени, за да могат да решават всички проблеми, да насочват средства на там, където е нужно. Да, опозицията трябва да изисква, опозицията трябва да настоява, но в същото време най-голямата отговорност е в управляващите, защото те затова са избрани", категоричен е Волгин.
Според същинският проблем е слабата власт по принцип. „Така е конституиран моделът на тази власт, на този служебен кабинет, той е едно никакво нещо, от което не можеш да очакваш някакви силни действия", заяви той.
Правителство няма да бъде съставено в рамките на този парламент, смята той, и избори възможно най-скоро са единственият начин да се излезе то политическата криза.
Той коментира и кризата в ДПС, като постави въпроса защо Ахмед Доган е поставил начело на партията Делян Пеевски. „Дали г-н Доган просто нещо се е объркал, някакъв наивизъм е проявил, или причините да предостави партията си на човек, от който сега се опитва да я вземе, са други. Всичко е много конспиративно, замъглено в тайни, догадки, свързани с много финансови интереси, с бизнес интереси", заяви Волгин.
Конфликтът в ДПС трябва да бъде разрешен по най-бързия начин, допълни той, защото стабилността на държава зависи от стабилността на самите партии.
Той бе категоричен, че не е използвал БНР за партийна пропаганда. „По мой адрес бяха изречени много лъжи и продължават да се говорят много лъжи, но аз няма да спра да продължавам да ги опровергавам", заяви евродепутатът по повод санкциите на СЕМ към него.
Волгин допълни, че е в неплатен отпуск като журналист в БНР. „Законът казва, че след като си избран за депутат или евродепутат, имаш право да излизаш в неплатен отпуск от държавно предприятие. Политиката и журналистиката са изключително близки. Журналистите трябва ясно да казват какви идеи споделят", заяви той.