Плевенска филхармония с концерти "Музикална магия" в Созопол, Карнобат, Бургас и Несебър
Секция: КУЛТУРА
22 Юли 2024 18:04
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Плевенска филхармония с концерти "Музикална магия" в Созопол, Карнобат, Бургас и Несебър Диригент Йордан Камджалов, солист Атанас Маринов

/КРОСС/ Плевенска филхармония

"Музикална магия" 2024

Диригент Йордан Камджалов & солист Атанас Маринов - кларинет

От Созопол към сцените на Карнобат, Бургас и Несебър продължава националното турне „Музикална магия" на Плевенската филхармония с диригент маестро Йордан Камджалов. Солист на концертите в тази впечатляваща програма е феноменалният кларинетист Атанас Маринов, българин, живеещ в Швейцария, подкрепен от фондация „Йордан Камджалов".

Ценителите на музиката ще чуят шедьоври от класиката и романтизма. Програмата е изключително завладяваща, включва произведения-бисове, част от които за първи път ще звучат в залите и летните театри по време на турнето в тези градове. Концепцията абсолютно отразява енергията на заглавието „Музикална магия", изпълнява мисията на изкуството „да докосва хората", да ги вдига спонтанно на крака и да ги кара да аплодират във възторг солиста и оркестъра, водени от маестро Камджалов. Публиката ще има възможност да чуе произведения от Панчо Владигеров, Щраус, Паганини, Бизе, Сарасате, Брамс, Григ, Чайковски и др.

Изключително впечатляващо е изпълнението на цигулкови произведения на Паганини от солиста Атанас Маринов, ненадминат талант на кларинета, признат с невероятната си виртуозност в цял свят. Той със своята музикална харизма и кадифен тон предизвиква публиката да желае още изпълнения дори след края на официалната програма. Бисер в „Музикална магия" е „Притури се планината", интерпретация за соло кларинет и оркестър - музикален момент, който почитателите на българската музика и оркестровото изкуство могат да оценят на живо.

Концертите са без антракт, водят се лично от маестро Камджалов, който създава вдъхновяваща и съкровена връзка между публиката и артист-изпълнителите.

Очаквайте Плевенска филхармония с „Музикална магия" 2024 на сцените в цяла България:

22 юли - Созопол, Амфитеатър „Аполония", 21:00 ч.

24 юли - Карнобат, НЧ „Димитър Полянов", 19:00 ч.

25 юли - Бургас, Военен клуб, 20:00 ч.

26 юли - Несебър, Артиум център, 20:00 ч.

10 септември - Ямбол, Лятно кино, 19:00 ч.

11 септември - Сливен, Крепост Туида, 19:00 ч.

12 септември - Кюстендил, Общински театър, 19:00 ч.

Повече за изпълнителите:

  АТАНАС МАРИНОВ завършва НМУ „Любомир Пипков" в класа по кларинет на Сава Димитров, а през 2011 г. НМА „Проф. Панчо Владигеров" при проф. Димитър Димитров. Четири години по-късно се дипломира във Висшата консерватория в Лозана - Швейцария, в класа на Фредерик Рапин, а през 2017 г. завършва специализация като солист при Фабио ди Казола в Цюрих. Участва в майсторски класове на Майкъл Колинс, Роман Гийо, Карл Лайстер, Димитрий Расул Кареев, Милан Рериха, Хари Меки, Никола Балдеру Габор Варга и др. През 2015 г. е избран от директора на консерваторията в Лозана да бъде солист с оркестъра на консерваторията и да участва в престижния фестивал „Forum Walis", където представя премиерно пиесата за кларинет и оркестър „Stimmenauszug" от швейцарския композитор Javier Hagens.

     Като солист и камерен изпълнител Атанас Маринов се изявява на много престижни  европейски фестивали: Zermatt Musik Festival, Pully Clasique, Cully Clasique, Verbier Fesival, Eurochestries, Tibor Varga, Forum Walis и др. Лауреат е на редица международни конкурси, между които: „Млади виртуози", Шести международен конкурс за немска и австрийска музика в Бургас, „Музика и танци" в Пловдив, Ilija „Музиката и земята", Nikolovski - Luj в Скопие, Riddes в Швейцария, Austrian  Soloist във Виена, Grand Prize Virtuosos - Лондон.

     През 2017 г. Маринов става член на музикална агенция и фондация  Swiss Young Talent в Базел, лауреат е на Фондация „Йордан Камджалов" и Konstantin et Zinovia Katzarov. Заема позицията на соло кларинет  в младежките оркестри в Цюрих и в Тургау, Фестивалния оркестър в Бил Биен и GENESIS ORCHESTRA. От 2019 г. близо две години е соло кларинетист във Филхармония „Даежон" в Южна Корея, след което се връща в Швейцария, подписва договор с музикалната агенция Acasa live и осъществява соло рецитали и камерни концерти в цяла Европа.

   ЙОРДАН КАМДЖАЛОВ е диригент с впечатляващи изяви на три континента. Учи дирижиране при проф. Васил Казанджиев в НМА „Проф. Панчо Владигеров" в София и в Музикалната академия „Ханс Айслер" в Берлин, специализира в майсторски класове на диригенти от световна величина. Лауреат на редица международни конкурси, през 2011 г. Йордан Камджалов е избран с пълен консенсус за Генерален музикален  директор и главен диригент на Хайделберг, а от 2018 г. е Музикален директор и главен диригент на Хърватската национална опера и филхармония в Риека.

      Камджалов е съосновател и член на съюза на Генералните музикални директори и Главни диригенти в Германия; съучредител на фондация „Йордан Камджалов", която подпомага млади български таланти; създател на Музикална лаборатория за Човека. Той е артистичен директор и главен диригент на GENESIS ORCHESTRA, който обединява доказани български изпълнители от страната, Европа и света. Съучредител и артистичен директор е на „Academia Musica" - нова образователна форма към „Лаборатория за Човека".

     Камджалов реализира редица звукозаписни проекти за престижни лейбъли като EDEL и CPO records. През 2017 г. е удостоен с най-престижната награда за класическа музика в Германия - Echo Klassik, заедно с клавирното дуо Аглика Генова и Любен Димитров и симфоничния оркестър на БНР в категория „Запис на концерти от 20/21 век". През 2019 г. получават номинация за престижната германска награда Opus Klassik за албума им концерти от Карл Черни и Макс Брух - първия запис със създадения от Камджалов GENESIS ORCHESTRA.

      През 2011 г. Камджалов е избран за „Музикант на годината", а през 2019 г. печели в категорията „Музикален проект на годината" -  предаването „Алегро виваче" на БНР.

Плевенската филхармония е основана през 1953 г. от именития български диригент Саша Попов и се развива под диригентството на известни български музиканти като Никола Казасов, Влади Анастасов, Александър Владигеров, Емил Янев, Димитър Манолов, Пламен Джуров, както и Добрин Петков, Йордан Дафов, Васил Казанджиев, Емил Табаков, Станислав Ушев, Йордан Камджалов, Григор Паликаров, Найден Тодоров, Деян Павлов и др. Заслуга за израстването на оркестъра и утвърждаването му в България и в чужбина има Георги Нотев, който с прекъсвания е главен диригент на състава в периода 1973 - 2008 г.

В Плевен участват в авторски концерти или като гости при изпълнението на техни творби редица български композитори като Панчо Владигеров, Марин Големинов, Веселин Стоянов, Александър Райчев, Димитър Ненов, Пенчо Стоянов, Виктор Чучков, Михаил Пеков, Георги Костов, Георги Арнаудов.

Солисти на оркестъра са били изпълнители с международна известност: Недялка Симеонова, Вадим Спиваков, Георги Бадев, Гена Димитрова, Калуди Калудов, Христина Ангелакова, Анна Томова-Синтова, Емил Камиларов, Дина Шнайдерман, Стефан Попов, Милчо Левиев, Игор Ойстрах, Йорданка Дерилова, Олег Криса, Йовчо Крушев, Людмил Ангелов, Ваня Миланова, Александру Томеску, Светла Кръстева, Мишел Льотик, Люк Ери, Бюлент Евджил, Веско Ешкенази, Борислав Йоцов, Марио Хосен, Елза Касак, Пламена Мангова, Марк Бушков, Йосиф Иванов, Свет Стоянов, Василена Серафимова, Лия Петрова и мн. др. На Плевенската филхармония са гостували видни диригенти от Европа, Азия и Америка, между които Константин Орбелян, Даян Уитри, Екарт Прой, Юрий Янко.

Оркестърът многократно участва с концерти във фестивалите „Софийски музикални седмици", Нова българска музика, „Варненско лято", „Аполония", „Златната Диана", ММФ Лауреатски дни „Катя Попова"... През 2023 г. организира и проведе Петия международен конкурс за млади оперни певци „Гена Димитрова". През октомври 2024 г. ще проведе юбилейният 30 международен фестивал „Лауреатски дни Катя Попова".

С различни проекти Плевенската филхармония осъществява стотици концерти в цялата страна. През сезон 2023/ 2024 съставът представя „В света на музиката" със солисти Веско Ешкенази и Вероника Тодорова, „Да послушаме кино", „Светът на киното в музика" и „Да обичаш Гершуин" с Хилда Казасян, „АББА симфони" под диригентството на Найден Тодоров, ко-диригент Георги Милтиядов, солисти Люси Дяковска и Милица Гладнишка, „Музикална магия" - диригент  Йордан Камджалов, солист Атанас Маринов.

Плевенската филхармония е удостоена с „Кристална лира" от СБМТД в категории: „Оркестрово изкуство" (2019), „Поп и рок музика" за проекта „Да послушаме кино" с Хилда Казасян (2021) и „Инструменталист" за юбилейния концерт на Веско Ешкенази (2022). През 2023 съставът получава приза „Златно перо" за принос към българската култура и изкуство от агенция „Кантус Фирмус" и галерия „Макта". През 2024 Плевенската филхармония е удостоена с два приза „Музикален проект на годината" за проекта „В света на музиката" и „Млад музикант на годината" за Георги Милтиядов, диригент на проекта, от предаването Алегро Виваче при Българското национално радио.

Турнето на Плевенска филхармония под диригентството на маестро Йордан Камджалов „Mузикална магия" 2024 е посветено на 70-годишнината от създаването на оркестъра.

Билети на цени 20, 25 и 30 лв. могат да бъдат закупени в мрежата на Ивентим и на място преди концертите. Повече информация за програмата в официалните страници на Плевенска филхармония:

https://www.facebook.com/PlevenPhil

http://plevenphil.com/