Васил Терзиев: Изпратихме шест екипа и 11 цистерни с вода за погасяването на пожара край Елин Пелин
Секция: БЪЛГАРИЯ
26 Юли 2024 11:37
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Васил Терзиев: Изпратихме шест екипа и 11 цистерни с вода за погасяването на пожара край Елин Пелин

/КРОСС/ Случи се една голяма трагедия с жертва. Ние реагирахме веднага и екипи на "Аварийна помощ и превенция" се отправиха на терен в координация с пожарната.

Изпратихме шест екипа, които помагаха с наблюдението, един от които е снабден с дрон с термокармера, която е насочвала усилията, плюс екипи на терен. Бяха изпратени 11 цистерни с вода на мястото на пожара, за са се подпомага работата по погасяване.

Нашите екипи бяха там през цялата нощ и помагаха за евакуацията на хората, осигуряването на храна и вода. Това каза кметът на София Васил Терзиев в началото на днешното заседание на Столичния общински съвет.

По думите на Терзиев друго важно нещо, което Столична община е направила, е да изпрати измервателна станция на качеството на въздуха. "Ние имаме най-модерната такава в държавата", добави Терзиев.

Той обясни, че е имало много голяма опасност облаците от пожара да се насочат към София, затова са били в постоянно течение, за това какво е качеството на въздуха.

"Измерванията показват, че дори при най-тежкото обгазяване, показателите са били около нормата, а в момента вече са под контрол", обясни Терзиев.

Кметът благодари на екипите на "Аварийна помощ и превенция", както и на всички доброволци, които са се отзовали. "За нас е изключително важно градът да бъде готов за такива неблагоприятни събития, постоянно се инвестира в капацитета на "Аварийна помощ и превенция" и всички, които имат отношения за сигурността на нашите граждани", каза още Терзиев.

Той обясни, че е поставил задача на директора на "Аварийна помощ и превевенция" да картографира всички бомбоубежища и други помещения, които биха се използвали при земетресения, наводнения и пожари и бедствия от този род.

"Ще проверим в какво състояние са, на кой е собствеността и къде се намират, какъв им е капацитетът и какво трябва да се направи по тях, за да ги приведем във вид", добави Терзиев.

"Паралелно с това ще опишем протоколите - какво се прави при такъв тип събития и всичко това да бъде разработено в мобилно приложение, което да помага на гражданите", допълни кметът на София.