/КРОСС/ Мобилните станции показват, че въздухът в Елин Пелин след взривовете не е замърсен и няма завишение на фините прахови частици. Местните хора обаче твърдят, че в района се е усещала задушлива миризма на изгорели гуми. Можем ли да се доверим на измервателните станции, отчитащи данните за замърсяването на въздуха в района? Темата в предаването „Пресечна точка" бившият министър на околната среда и водите Юлиан Попов.
"Да, гледах данните от станцията. Тя е модерна, много добра и е мобилна. Тя беше изпратена през нощта от министъра на околната среда и водите на място и мери през цялото време. Стойностите действително падат", подчерта той.
И допълни, че "вятърът може да помогне за изчистване на въздуха". "Той помага да се разнесе, но очевидно този взрив не е нещо, което може да предизвика дълготрайно замърсяване на въздуха. Освен праховите частици, другите елементи, които се следат, не показаха повишение. Това означава, че няма отровни елементи във въздуха, така че дори в някакъв момент заради вятъра да се разнесе някакво малко по-високо равнище на фини прахови частици, това не трябва да бъде основание за притеснение", категоричен е той.
Попов коментира и въпроса как реагира държавата про справянето с кризи."Аз би казал, че този въпрос има два ясни отговора. Държавата се справя добре и държавата се справя зле. И двете са еднакво верни. Държавата се справя добре, когато настъпи кризата. Ето, в момента, в който настъпи кризата, веднага екипите са там, министърът на оконната среда, мисля, че беше първият там. После идват и другите. При всички пожари виждаме много-много бързо действие от страна на правителството. Дали превентивната дейност е на необходимото равнище? Мисля, че не е. Това се вижда и от множеството пожари, които по принцип се очакват. През лятото има високи температури, те стават все по-екстремни, все по-дълготрайни. Така, че държавата трябва да е готова за тези пожари. Същото е и с наводненията", обсни той.