/КРОСС/ България имаше голям проблем. За съжаление, продължава да има този проблем. И той е следния: една фигура, един човек - има неограничена власт за седем години. И, ако някой контролира този човек, избрал си го е или пък го държи с компромат, то той държи цялото държавно обвинение. И не е пресилено да кажем, че държи и цялата политическа система. Кого ще си изберем на избори сякаш не е толкова важно, ако силовите инструменти на държавата са по този съветски модел на управление, който е уникален не само за България, но и за Европа. Това заяви в ефира на „Здравей, България" депутатът от ПГ на ПП-ДБ Явор Божанков, коментирайки решението на Конституционния съд за промените в основния закон, касаещи съдебната реформа в частта й за правомощията на главния прокурор.
На въпрос ще бъде ли оставен Висшият съдебен съвет с изтеклите мандати и със спорната репутация на част от неговия състав да избере главен прокурор той отговори: Това е големият въпрос. Дотук ясно дадохме единствената формула - друга политическа сила тази битка не я води, водим я ние сами. Тя катастрофира в Конституционния съд. За съжаление има една добра новина. Останаха текстовете, чрез които гражданите могат пряко да се жалят в Конституционния съд. За мен си заслужаваше тази реформа дори и само за този текст. Това е огромна победа. Но големият проблем със справедливостта с фигурата на главния прокурор остава, подчерта той.
По думите му това, което следва след решението на Конституционния съд "не е много оптимистично". Остават ни, в рамките на демократичните процедури - няколко инструмента, като единият е да протестираме. Това решение няма да изкара хората на протест по улиците, но последствията от него съм убеден, че ще изкарат нашето гражданско общество на протест. Защото ВСС няма да се поколебаят и да изберат по същия дивашки начин нов главен прокурор, както го направиха по-рано и с Иван Гешев, категоричен в Божанков.
Според мен въпросът не е дали, а кога. И когато нашето общество осъзнае, че го очакват още 7 години от същото, тогава ще говорим пак. Какво друго можем да направим? Отвори се темата за Велико народно събрание. Всички казват, че щом не става с обикновено Народно събрание, ами да направим Велико такова. А то може да промени България като форма на управление, може да я направи монархия, президентска република. Ние търсим всъщност някакво магическо решение, а то е простичко и е пред нас. Решението е обикновено Народно събрание. Изборите най-вероятно ще бъдат през октомври. България е парламентарна република. Кой праща съдиите в Конституционния съд? Народното събрание. А в регулаторите, ако цените са високи на хранителните стоки в магазина, кой регулира това? Регулаторите. Кой ги избира? Народното събрание, обясни Божанков.