/КРОСС/ Темата за вярата, религиозното чувство е нещо много лично, интимно за всеки човек, независимо от каква вяра изповядва. Трябва да сме отговорни за всичко, което вършим, включително и в сферата на изкуството - човек е свободен, но трябва да има представа какви са последствията за другите от неговите творчески решения. Това каза в студиото на БНТ "Денят започва" архимандрит Мелетий Спасов - ректор на Софийска духовна семинария, по повод позицията на Светия Синов за церемонията по откриването на Олимпийските игри.
Обръщението на Светия Синод е отправено към всички - както към членовете на Православната църква, към българските християни, към българския народ, така и към организаторите на откриването на Олимпийските игри. Това послание е гласът на БПЦ чисто институционално, но е и гласът всички християни, които се чувстват съблазнени, провокирани, оскърбени, уточни той.
За него изкуството е територия, в която творците имат свободата да реализират своите идеи и никой не оспорва техните творчески решения и избори. Въпреки това трябва да сме отговорни за всичко, което вършим, включително и в сферата на изкуството, защото макар човек са е свободен, трябва да си дава сметка до какво водят неговите творчески решения за другите.
Ние в Европа, в развития свят трябва са започнем по-внимателно гледаме на темата за последиците и отговорността. Нищо в този свят, в сферата на човешките дейности може да е с пълен имунитет и да кажем: "Не търси отговорност за тези мои действия, защото те са изкуство, спорт и т.н. И ти не можеш да ми се месиш." Такава логика е недопустима, категоричен беше архимандрит Мелетий.