Диалогът между София и Скопие - позиции, ангажименти и необходими решения
Секция: Анализи
02 Август 2024 10:47
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Диалогът между София и Скопие - позиции, ангажименти и необходими решения Разговор с дипломата проф. Ангел Димитров

/КРОСС/ Между историята като наука и политиката винаги има една интересна симбиоза. В недемократичните общества политиката използва историята за своите си цели, докато в демократичните науката запазва своя самостоятелен периметър. След 6 години работа на Смесената българо-македонска комисия по исторически въпроси ние сме още на 11. век и няма сигнали, че скоро ще напуснем темата за Средновековието. Повече от година и половина няма развитие по темата за Охридската епископия, това каза в БНТ "Денят започва" проф. Ангел Димитров, дипломат, съпредседател на Смесената комисия по исторически въпроси. Допълни, че причината за това е политическото влияние върху работата на комисията.

Заседания има, което не означава, че работим активно, резултатно. Последното заседание беше преди месец и половина в София, а през септември е предвидено в Скопие. Очакването за някакво движение напред в работата на комисията са по-скоро свръхоптимистични, но при всички случаи те са разположени и в оценка на политическата ситуация в нашата млада съседка, коментира проф. Димитров.

Той изрази мнение, че като цяло българската външна политика, особено в двустранните отношения с Република Северна Македония, се движи в правилна посока.

Министерство на външните работи има една последователна, чиста линия в своето поведение и затова проблемите, пред които сме изправени в двустранните отношения имат друг адрес - не софийски, категоричен е проф. Димитров.