Левон Хампарцумян: Имотният пазар е високорентабилен, но и високорисков
Секция: Анализи
04 Август 2024 15:00
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Левон Хампарцумян: Имотният пазар е високорентабилен, но и високорисков

/КРОСС/ Ипотечните кредити нарастват и няма нещо, което да ги спре, въпреки всички мерки, които се взеха от централната банка. Въпросът е банковият сектор да бъде отговорен, когато финансира такъв тип ипотечни кредити за новите правила, които се въвеждат от страна на Европейската комисия и на регулатора в Европа във връзка с капиталовите изисквания. Това каза финансистът Любомир Каримански в предаването „Събуди се" по Нова телевизия.

По думите му не бива да се фиксираме в датата за влизане в еврозоната. „Трябва да ни интересува темпът на нарастване на възнагражденията може да доведе но нарастване на производителността в българската икономика. Ако гледаме БВП на глава от населението спрямо потреблението, ще видим, че всичко, което влияе като внос, влияе върху това потребление. Тъй като не произвеждаме отрицателно, с отрицателен търговски баланс сме, трябва да направим всичко възможно на ръста на трудовите възнаграждения да имаме съответстващ ръст на производството", каза Каримански.

В конвергентните доклади има доста повече бележки като допълнителни фактори към 4-те основни критерия. Един от факторите е свързан с конкурентоспособността на нашата икономика. „Но и нашите асоциации на бизнеса казват, че не са готови за тази дата. Не бива да се фиксираме върху датата", допълни Каримански.

Според финансиста Левон Хампарцумян имотният пазар е високорентабилен, но и високорисков. „Ако жилищата в един момент станат толкова скъпи, че българската средна класа не може да си ги позволи, ще станат 40-, 50-годишни. В Европа вече започна да се говори за достъпност на жилищния пазар. Доста голяма част от европейското населени ев различните държави не може да си позволи да купи жилище. Това по някакъв начин ще се адресира в политиката на банките, в начина, по който това се отразява на капитала, някакъв вид публична подкрепа", обясни той.

Според Хампарцумян трябва да се направи всичко възможно за по-бързото ни влизане в еврозоната.

„Ако има амбиция това да стане в средата на другата година, по-добре да бъде дефинирано. Да, някои не са готови, но те няма да са готови и след 10 години - предприятия с ниска степен на автоматизация, със зле обучен персонал - нямат голяма перспектива и с евро, и без евро", коментира банкерът.

Влизането в еврозоната има дисциплиниращ ефект, заяви Хампарцумян. В един момент ще се окаже, че едни хора - в администрацията, в бизнеса, не им е мястото там където са", каза Хампарцумян.

Според него нивото на живот в няколко града в България е средноевропейско. „Това, че има места, където хората живеят примитивен живот, е проблем на развитието на държавата и на управление и много други неща. Администрацията трябва да бъде бутана от общественото мнение. Ако не стане, поне да знаем, че сме опитали", каза Хампарцумян.

Нова телевизия, „Събуди се"