/КРОСС/ Абсолютно на случаен принцип избират жертвите си. Всичко зависи от това как ще започне комуникацията с възрастния човек. Често пъти ги причакват пред пощенски станции, пред които хората си получават пенсиите, по обществени места - в градинки, пред сгради. А всеки, който се върже и изглежда по-податлив на манипулация става жертва на такъв тип измама или кражба по измамлив начин. Това каза Златка Падинкова, началник на сектор „Измами" в Главна дирекция „Национална полиция" в сутрешния блок на BTV „Тази сутрин" за измамниците, които тормозят възрастни хора.
Полицай, социален работник, служител на НОИ, данъчен - лицата на измамникът могат да бъдат много.
Измамникът се представя с различни самоличности, но схемата е една. Дали по телефона, или чрез физически контакт - разговорът винаги стига до пари. Стигне ли разговорът до пари - това е сигнална лампа за това, че става дума за измама. Няма значение кой с по какъв начин ви се представя и защо иска от вас да покажете или да предоставите парични средства или налични ценности, каза Златка Падинкова.
Винаги измамата предполага предприемане на някакви спешни, неотложни действия на момента. При класическите телефонни измами, при които отново жертвите са най-често възрастни хора, целта е на момента, спешно, сега, веднага, да предостави парични средства като през цялото време те държат в изолация - тоест не ти позволяват да осъществиш контакт с друг човек, казва още тя.
Според нея най-добрият ход в такава ситуация е прекъснем разговора - без значение дали е по телефона, или на живо.
А сред най-честите измами у нас са романтичните, които засягат жени между 40 и 80 години.
Най-често чуждестранни граждани се представят за военни лекари, за военнослужещи, за капитани на кораби. Мнимият любим осъществява връзката онлайн - в социалните мрежи. Най-често той казва, че е изпратил някакъв подарък - пакет, който е задържан в чужбина и за освобождаването на този пакет са необходими някакви пари, които жертвата трябва да изпрати. Или пък за пускането му в отпуск тя трябва да предостави някаква парична сума, която да гарантира отпуска и идването му в България - измамниците са много изобретателни, казва Падинкова.
Според нея жертвата в такива ситуации е емоционално зависима и е склонна да даде пари много лесно.