Втори човек получи мозъчен имплант от Neuralink
Секция: Наука
08 Август 2024 06:47
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Втори човек получи мозъчен имплант от Neuralink

/КРОСС/ Илон Мъск обяви, че втори човек успешно е имплантиран с мозъчен чип от Neuralink. Въпреки че детайли за операцията и самия получател не са разкрити, милиардерът посочва, че 400 от общо 1024 електрода вече работят в мозъка на пациента.

Мозъчният имплант на Neuralink позволява на хора с увреждания на гръбначния мозък да играят видеоигри, да използват интернет и да управляват електронни устройства само с мисълта си.

Първият имплантиран пациент - Нолан Арбо описва операцията като “изключително лесна”. В демонстрационен филм на Neuralink се вижда как той успешно движи курсора по екрана на лаптоп, спира музикално устройство, играе шах и Civilization VI. Самият Арбо споделя, че устройството му позволява да направи всичко на компютърния екран само като си го помисли, което му помага да намали зависимостта си от болногледачи.

Проблеми при него обаче се появяват малко след операцията, когато някои от електродите се отдръпват от мозъка му. По-късно те са отстранени частично чрез модифициране на алгоритъма, за да се повиши чувствителността на имплантите.

Тогава от Neuralink увериха Агенцията за контрол на храните и лекарствата на САЩ (FDA), че при втората процедура ще поставят нишките на импланта по-дълбоко в мозъка на пациента, за да предотвратят движението им, както в случая на Арбо.

Въпреки тези проблеми, през май компанията обяви, че "приема заявления за втория участник" в изпитванията. По-късно стана ясно, че над 1000 доброволци са се записали за второто хирургично тестване на импланта на Neuralink.

Мъск заяви, че до края на годината очаква компанията да имплантира своите чипове на още до осем пациента. Целта на биотехнологияния стартъп е да създаде устройство, което да позволява на хората да правят всичко с ума си - от играене на видеоигри до телепатична комуникация.

Въпреки това, мозъчните импланти срещат сериозни критики. Някои експерти се тревожат за потенциалните рискове и етични въпроси, свързани с вграждането на технологията на Neuralink в човешкия мозък.