/КРОСС/ Европейската инициатива "Нощ на театрите" тази година ще бъде на 16 ноември. Българското издание ще се проведе за дванадесета поредна година, а организаторите избраха "Изправени пред сянката" за основно послание. Зад идеята за "Нощ на театрите" стои Елеонора Роси - театрален режисьор, актриса и преподавател по Драма в Театралната консерватория в Льо Ман, Франция.
Нейният концептуален план La Nuitie - The Intercultural Night Of European Theater поставя началото на Европейската нощ на театъра.La Nuitie е специално събитие, което празнува Европейския театър. По думите на организаторите "Европейска нощ на театъра" е международна инициатива, обединяваща театрални компании от цяла Европа.
"Нощта" е иновативна интерпретация на театралното изкуство, която е насочена към развитие на публиките и пълноценното им участие в културния контекст на всяка от държавите-участнички в проекта. Нейната мисия е да показва театралната креативност във всички форми, като обединява творческите индустрии, разширява театралната мрежа чрез обмен на идеи и опит, привличайки публики от всички възрасти", разказват те. Много български творци и тази година застават с лицата си като посланици на инициативата - режисьорите Галин Стоев, Диана Добрева, Явор Гърдев, Антон Угринов, драматургът Александър Секулов, актьорите Юлиан Вергов, Владимир Карамазов, Дарин Ангелов, Христо Петков, Владимир Михайлов, Деян Ангелов, Ованес Торосян, Константин Еленков, Мартин Димитров, Теодора Духовникова, Весела Бабинова, Луиза Григорова-Макариев, Боряна Братоева, прима балерината Марта Петкова и премиер-солистът Никола Хаджитанев. Всички те, освен като гости в традиционния Live Cam, ще се включат и в емблематичния фотографски проект „Нощни персонажи", отбелязват още от екипа. Нощта на театрите е част от Календара на културните събития за 2024 г. на Столична Община. Инициативата се осъществява и с подкрепата на Министерството на културата. Повече разказа пред Радио София Мария Панайотова - представител на "Нощ на театрите" за България: "Идеята на тази европейска платформа е да привлича младите зрители в театралните зали, както и тези, които по принцип ходят на театър, да имат възможност да видят нещо по-различно, да отидат а театър в по-различен часови пояс. Да се срещнат с актьорите, да надникнат зад кулисите. Смея да твърдя, че за 12 години успяхме да наложим този модел и на българския театрален пазар и резултатите са повече от задоволителни и доста вдъхновяващи за нас, защото повече от половин милион зрители влязоха в театралните зали, както и във всички локации в които Нощта на театрите успява да създаде театрално съдържание", посочи тя. Всяка година организаторите избират по едно основно послание. В предстоящото издание то е "Изправени пред сянката". да не би да предупреждава за надвиснала опасност?
"Хубавото е, че това послание дава поле за много интерпретации. Нашата изходна точка беше, че подготвяме дванадесето издание на инициативата, а 12 е едно число символ на край и начало и отваря нови възможности. Затова избрахме да направим равносметка, но не по стандартния начин, а като погледнем а нещата през "сянката" ни - другата, в повечето случаи тъмна страна, като в момента експериментираме както с въображението. Това е така и с реалността, защото реално нощта съществува и през сянката ни, а тя, в зависимост как я използваме може да бъде и супер сила за нас самите. Стигнахме до посланието "Изправени пред сянката", поглеждайки към Юнг, но и към българската традиция за вграждането на сянката в нещо в което виждаме смисъл", разкри Мария Панайотова.
"Всяка година каним абсолютно всички театри да се включат в Нощта на театрите, като самите ръководства и екипите решават какво съдържание да предложат. Съгласно концепцията на инициативата, ние не налагаме да се включат с определен тип или брой съдържание", допълни още тя.