Диян Стаматов: Добре е да се обмисли 15-20% увеличение на учителските заплати в бюджета
Секция: Интервюта
09 Август 2024 11:18
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Диян Стаматов: Добре е да се обмисли 15-20% увеличение на учителските заплати в бюджета

/КРОСС/ Добре е да се обмисли 15-20% нарастване на учителските заплати в идващия бюджет. Това изясни пред БНР Диян Стаматов, ръководител на Съюза на работодателите в системата на националната култура и шеф на 119 СУ "Акад. Михаил Арнаудов" в София.

"Говореше се за 125% от междинната брутна работна заплата за страната, само че на този стадий те са 110%. Изоставането от междинната работна заплата е с към 15%. Необходимо е и обсъждане на сериозна смяна в средствата за приблизително обучение, които са във връзка с прехрана, подготовка на учителите и обединен разходен стандарт за учениците". Проблемът с дефицита на фрагменти по математика, физика и естествени науки ще се задълбочава с всяка минала година, означи още Стаматов в предаването "Преди всички".

"Обмислянето на ограничения в поддръжка на такива експерти или на хора, които биха се съгласили да преподават тези предмети, би трябвало да се осъществя бързо и незабавно. До огромна степен то е и в директна връзка със самото заплащане". Учебните стратегии не са изменени и тази година, означи шефът на 119-то учебно заведение.

"Всичко остава на равнище спор и очакване да се случи. Съдържанието в учебниците е същото, каквото е одобрено преди много години. Някои от тях са много дебели. Историята в гимназиален стадий е над 300 страници. Учебното наличие от време на време е тежко, натоварващо и демотивиращо. Честата промяна на разнообразни екипи довежда до неспособност да се стигне до национално решение какво да се олекоти и осъвремени".

Той уточни, че най-голямата смяна, с която ще стартира тази образователна година, са безплатните учебници за всички възпитаници от I до XII клас. Диян Стаматов разяснява също неспазването на разпоредбите и неналичието на наказания в учебните заведения. Той го дефинира като "най-големия проблем в родното обучение".

"Лека смяна в закона, обвързвана със глобите и тласъците на учениците, както и подзаконовите наредби. Намираме се в обстановка, в която всяка глоба бива подлагана на съществено подозрение и административни тълкувания. Стига се до неприлагане на никакви наказания. Според сегашното законодателство родителите имат право да вършат сходни административни обжалвания". Когато учебното заведение и родителите застанат на разнообразни позиции, по този начин се обезсмисля целият образователен развой, изясни Стаматов.

"Нарушено е и чувството за правдивост. Елементарните санкиции за дребни прегрешения не би трябвало да подлежат на административно санкциониране. Сериозни наказания би трябвало да се постановат единствено в краен случай, откакто бъдат извършени всички превантивни диалози. В сегашния миг административната процедура е тромава и продължава 30 дни, с цел да се реалокира възпитаник от едно учебно заведение в друго. Когато има сериозна експанзия, постоянно сме очевидци по какъв начин не могат бързо да се осъществят сходни дейности. Може би и тук би трябвало да има леко облекчение в административния проблем".