/КРОСС/ Има ли връзка между откриването на Олимпийските игри, международния скандал жени или жени, представящи се мъже премериха сили на боксовия ринг в Париж, и поправките в Закона за предучилищното и училищното образование?
Тази седмица депутатите забраниха „пропаганда на нетрадиционната сексуална ориентация и определяне на полова идентичност, различна от биологичната в училище".
Последваха протести, гласове за вето и отмяна на закона, както и гласове за неговото запазване. Коментар в „Събуди се" от юристът Мариета Караджова и Кристиян Шкварек - председател на Фондация „Консервативно Общество".
В интерес на истината този законопроект „Възраждане" са го внасяли и при предходното Народно събрание. Още тогава той беше обсъждан, беше му дадена и негативна оценка от Министерство на образованието. Доколко самата ситуация с всички скандали около Олимпиадата е повлияла, не мога да кажа, но вероятно е въздействала на народните представители. Това коментира юристът Мариета Караджова. Тук има нещо друго, което е много важно - такива законопроекти се внасят с обяснението, че ние защитаваме децата. Във всеки един от нас е ужасно дълбоко заложено да защитаваме децата, независимо дали имаме такива или нямаме, а в родителите това е още по-силно усещане. Когато се касае за деца, хората са много склонни да предприемат всякакви крайни мерки, без дори да помислят, за да ги защитят. И според мен всъщност това е основата на прибързаното решение на депутатите, които не помислиха много добре нито доколко добре е изработен този законопроект, нито какви ще бъдат последиците от него.
Целият казус, на първо място аз това съм го казвал и преди това, според мен е политически. Той със сигурност има правен аспект, със сигурност има включително морален аспект, но той е преди всичко политически. Защото в момента той пресъздава в България един политически сблъсък, който се случва в абсолютно всяка една европейска държава и в Северна Америка. Това не е нищо уникално за България, нещо странно, което се случва. Това каза от своя страна Кристиян Шкварек. В момента аз чух страшно много обвинения за това, че да речем става въпрос за руско влияние или за руски закон. Имайте в предвид в Русия има един приет такъв закон, в Щатите са няколкостотин. Мисля, че има 34 отделни щати, в които има общо само за последните няколко години няколкостотин закона приети, които ограничават по някакъв начин преподаването на ЛГБТ пропаганда. То винаги се формулира и е важно да се формулира като пропаганда, а не като образование или наука в училищата, коментира още Кристиян Шкварек. Това е защото има едно движение, което се опитва по някакъв начин да внедрява политическата си идеология в учебните заведения. Пак казвам, не просто в България, а в Европа и Щатите, каза още той.