/КРОСС/ Учени пресъздадоха парфюма на Юлий Цезар по рецепта отпреди 2000 години, в която е използвана "гладиаторска пот"
Парфюмът на Юлий Цезар е пресъздаден повече от 2000 години след гибелта му.Смята се, че римският деспот, управлявал от 46 до 44 година пр.н.е., е носил характерен мирис, наименуван "Телинум", който е бил изработен от примес от цветя, плодове, масла и даже " гладиаторска пот ".
Въпреки че египтяните се считат за изобретатели на парфюма за ритуални и медицински цели, римляните го усъвършенстват.Преди да се опитат сами да пресъздадат парфюма и аромата на Цезар, учените преглеждат историческите сведения за него.
Екипът стига до заключението, че парфюмът му евентуално е съдържал комбинация от мента, роза, лимон, бергамот, лавандула, жасмин, водна лилия, виолетка, кедър и кехлибар. Последната съставна част, или най-малко по този начин гласи легендата, е прибавяне на потта на гладиаторите.
Потта на мъжете се смятала за висока чест, защото съдържала тяхната кръв, ексфолирана кожа, нечистотия и зехтин, които били намазани по телата им, преди да излязат на арената, с цел да се бият до гибел. Изследователският екип на Асоциацията за просвета и туризъм на ароматите (SCTA) пресъздаде потта благодарение на пачул, тип течащо растение, което е известно измежду хората, грижещи се за здравето си. Пачулито има земен, дървесен и мускусен мирис, прочут с опияняващо богатия си букет, който съгласно екипа прилича миризмата на гладиатори.
Завършените аромати ще се продават в Турция, Франция и Италия от октомври, само че цената им към момента не е разкрита. Как е ухаел Цезар, какво е имало в парфюма му, от кое място е получавал парфюма си или кой го е правил за него, постоянно е било въпрос на огромно любознание - споделя екипът в изказване. `Според информацията, предоставена както от античните писатели, по този начин и от творбите на негови близки другари, наличието на парфюмите му е значително определено`.