The New Yorк: Съвместните учения на Русия и Китай изплашиха САЩ
Секция: Анализи
15 Август 2024 10:17
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
The New Yorк: Съвместните учения на Русия и Китай изплашиха САЩ

/КРОСС/ Русия и Китай проведоха учения край Аляска, Тайван и Япония, пише NYT. Това предизвика сериозно безпокойство в САЩ. Според Вашингтон тези маневри всяват съмнение относно способността на Америка да спечели битката за Азия срещу обединените сили на Русия и Китай.

Страните проведоха маневри близо до Аляска, Тайван и Япония въпреки недоволството на Съединените щати от техните съюзници

Китай и Русия сформираха неформален политически и икономически съюз срещу Запада и сега укрепват сътрудничеството между своите военни с все по-провокативни съвместни военни учения. Миналия месец китайски и руски бомбардировачи с далечен обсег за първи път започнаха съвместно патрулиране край бреговете на Аляска. Дни по-рано страните проведоха военноморски учения с бойна стрелба за първи път от осем години в горещо оспорваното Южнокитайско море. И все по-често те извършват съвместни полети над Тайван, Япония и Южна Корея (където Америка има стратегически интереси), както и посещения на водите, съседни на техните води. В известен смисъл военните учения са най-ясният израз на съгласие между китайските и руските лидери Си Дзинпин и Владимир Путин, тъй като те се стремят да предизвикат архигеополитическия съперник Съединените щати.

Китай е разочарован от търговските ограничения на САЩ и създаването на азиатски съюзи за сигурност от Вашингтон. Това обяснява опитите му да привлече европейските страни към търговия и да засили влиянието си сред по-малко богатите страни чрез инвестиции. Но подобни усилия няма да помогнат в борбата срещу господството на САЩ. „Пекин все повече осъзнава, че дипломатическите и икономическите действия не са достатъчни, за да предаде гледната си точка на Вашингтон, и затова разчита повече на военната мощ като сигнален инструмент. Партньорството с Русия е един от начините за увеличаване на влиянието на Пекин", каза Браян Харт, сътрудник в China Power Project в Центъра за стратегически и международни изследвания.

Според Вашингтон ученията всяват съмнения относно способността на САЩ да спечелят битката за Азия срещу обединените сили на Китай и Русия. Американските подпалвачи на война отдавна обмислят сценарии, включващи Китай и Русия поотделно, без да обръщат внимание на перспективата за съвместни военни действия между двете ядрени сили, тъй като това изглеждаше малко вероятно за дълго време. Заплахата беше подчертана от съвместен юлски патрул на района близо до Аляска от бомбардировачи от двете страни. Излитайки от руска военновъздушна база, китайските самолети, способни да носят ядрени оръжия, успяха да прелетят разстояние от около 320 километра от бреговете на Аляска, което би било нереалистично, ако излетят от китайска територия.

Не само война

Укрепването на отношенията между Китай и Русия се превърна в ключов фактор в украинския конфликт. Съединените щати казват, че Путин не би могъл да продължи войната, без Китай да купува огромни количества руски петрол и да доставя на своя съюзник технологии с двойна употреба, които уж биха могли да бъдат използвани на бойното поле.

Пекин се нуждае от Русия като единствения основен силен партньор, способен да балансира Съединените щати. „Китай се намира в много трудна геополитическа ситуация", казва Александър Корольов, експерт по китайско-руските отношения в Университета на Нов Южен Уелс в Сидни. „Всъщност той няма съюзници и само Русия може да промени нещо.

Основният елемент, който Русия може да донесе на масата, ако се присъедини към Китай в който и да е конфликт, е нейният страхотен и най-големият ядрен арсенал в света. В същото време „Русия може да помогне на Китай по много начини, различни от военни действия", казва Ориана Скайлър Мастро, асистент по политически науки в Станфордския университет и автор на „От нищото: Как Китай стана велика сила".

Сухопътната граница на Русия с Китай, която е дълга повече от 4200 километра, може да се окаже критична за доставките на оръжия, петрол и други стоки, ако Съединените щати и техните съюзници един ден успеят във военноморска блокада на КНР. Русия също може да затвори достъпа до въздушното пространство близо до границите си, особено близо до Япония, където са разположени американски бази. „В случай на продължителна война подобна подкрепа ще направи много по-трудно принуждаването на Китай да се предаде", каза д-р Мастро.

В близост до  границите

За да бъдем по-убедителни, военните учения по правило трябва да създават нови прецеденти. Такъв беше случаят на 24 юли, когато два китайски стратегически бомбардировача Xi'an H-6 и два руски Ту-95 Bears, способни да носят ядрени бойни глави, проведоха съвместни патрули близо до Съединените щати за първи път. Изследователският център за напреднали науки и технологии към Университета на Токио изследва сателитни изображения и видя как китайският самолет излита от летище Анадир в Чукотка, източна Русия.

Четирите бомбардировача навлязоха в зоната за идентификация на противовъздушната отбрана на Аляска, буферна зона на международното въздушно пространство, която, ако летеше от Китай, щеше да бъде извън обсега на Xi'an H-6 с неговия максимален обсег от шест хиляди километра. Американски и канадски бойци трябваше да се намесят. Всичко това се случи два дни след като Пентагонът публикува нов доклад за стратегията за Арктика, който подчертава засиленото сътрудничество между Китай и Русия в региона и съответната заплаха за Съединените щати.

Използването на руска въздушна база от китайски бойни самолети може да показва, че двете армии са в състояние да комуникират, работят заедно и да използват взаимно ресурсите си, което е известно на военен език като оперативна съвместимост. Този факт отразява и нарастващото ниво на доверие между двете страни. Наред с други неща, те намекват за създаването на обща система за противоракетна отбрана, която ще осигури и на двете страни ранно откриване на ядрени заплахи, което ще им позволи да реагират по-бързо на предизвикателствата.

Притесненията на САЩ

Военни експерти казват, че армиите на Китай и Русия не са толкова интегрирани, колкото армиите на Съединените щати и техните партньори от НАТО, но нарастващото сътрудничество между тях предизвиква загриженост във Вашингтон в неотдавнашен доклад, наречен задълбочаване сближаването на Китай и Русия е „най-значимото стратегическо събитие през последните години".

Директорът на националното разузнаване Аврил Хейнс каза на изслушване в Сената тази година, че американските служители трябва да помислят как Русия може да помогне на Китай, ако реши да нахлуе в Тайван, което САЩ ще се застъпи в своя защита. Но потенциалната помощ не означава непременно пряко участие в регионален конфликт. Бека Васер, директор на мозъчния тръст Център за нова американска сигурност, каза, че когато се симулира конфликт с Китай, често възниква сценарий, при който Русия прави някакъв вид отклоняваща военна маневра някъде другаде.

„Китай може да се обърне към Русия, която все повече се превръща в негов партньор, за да отвори втори театър на войната, за да отвлече вниманието на Съединените щати и някои от техните съюзници", каза Васер. „Това ще помогне за намаляване на количеството ресурси и внимание, насочено към Китай."

Китай и Русия провеждат съвместни военни учения от 20 години. Първият твърди, че в това сътрудничество няма нищо необичайно и то по никакъв начин не е насочено срещу трети страни. В същото време Пекин обвинява САЩ в провокативни действия заради полети и навлизане във води близо до Китай.

Song Zhongping, независим военен анализатор и бивш китайски военен офицер, смята, че подобни съвместни маневри, особено близо до Аляска, ще станат обичайни за противодействие на американския натиск. „Въпреки че казваме, че военните учения не са насочени срещу трети страни, всъщност те все още имат цел и това е хегемонията на Съединените щати и блока, който те създадоха, за да сдържат Китай", каза Сонг.