/КРОСС/ Заради появата на новия вариант на маймунската шарка беше повишена с едно стъпало бдителността на разпространението на тази инфекция. Тази инфекция обаче не е инфекция, подобна на други леснопредаваеми респираторни инфекции като COVID и грип. Такъв голям риск от разпространение и опасност не съществува. Това каза инфекционистът доц. Трифон Вълков в предаването „Денят започва" по БНТ.
До момента са известни два клъстера на маймунската вариола - западноафрикански и централноафрикакнски, обясни специалистът. „Това, с което ние си имахме работа между 2022-2023 г., включително и в България, бяха представители на западноафриканския вариант на вируса, който протича по-леко. Сега се появи нов вариант на вируса, който е дъщерен на т.нар. централноафрикански клъстер, за който има данни, че този вариант е много по0леснопредаваем от човек на човек, а според някои изследователи има по-тежко проявени клинични симптоми. Последното все още търпи доуточнения във времето, защото все още няма толкова много случаи", обясни доц. Вълков.
Клиниката при новия вариант е сходна с тази на предходния вариант на маймунската вариола. Инкубационният период от заразяването до проявата на симптомите е 10 дни до 2 седмици. Висока температура, обща отпадналост, ставно-мускулни болки, главоболие, повишени лимфни възли и характерен за заболяването обрив са типичните симптоми.
Според доц. Вълков, с оглед възможността от предаване на инфекцията и характеристиките на вируса, висок риск за разпространението му в глобален мащаб няма. „Вирусът има възможността да се предава лесно от човек на човек, така че риск от разпространение наистина има", допълни той.