Има ли право по Конституция президентът да отхвърля служебен кабинет
Секция: Анализи
20 Август 2024 10:41
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Има ли право по Конституция президентът да отхвърля служебен кабинет Анализ на Д-р Орлин Колев – преподавател по конституционно право; доц. Наталия Киселова – преподавател по конституционно право

/КРОСС/ Президентът не е нотариус, който да подпечатва всеки документ, който му се предоставя, но неговите инструменти за въздействие върху служебното правителство са силно ограничени. Когато има лица, чиято същност е компрометирана, тогава президентът няма основания по Конституция да ги отхвърля. Това каза преподавателят по конституционно право д-р Орлин Колев в предаването „Здравей, България" по Нова телевизия.

Президентът не може да налага волята си за подбора и състава на бъдещия служебен кабинет. Конституционалистът определи като „голям гаф" факта, че държавният глава обвързва провеждането на парламентарни избори с формирането на служебен кабинет.

„Ако има риск от това, че може да няма служебно правителство, това не означава, че не трябва да имаме парламентарни избори. Той може да насрочи избори и без служебно правителство", заяви д-р Колев.

Според преподавателя по конституционно право доц. Наталия Киселова отказът на Румен Радев да подпише указ за назначаване на служебното правителство на Горица Кожарева не е противоконституционен.

„Според тълкувателно решение номер 2 от 2002 г. на Конституционния съд думата „предложение", що се отнася до процедури, в които участва държавният глава, предполага финалният акт да е негов. Това означава, че и в случая със служебното правителство окончателната дума е на президента", заяви доц. Киселова.

Ако президентът реши да остави сега действащия кабинет „Главчев", то държавният глава трябва да издаде указ за неговото преназначаване и едва след това такъв за дата на предсрочни избори, допълни тя.

Според нея разговорите трябва да бъдат водени с всички от списъка с потенциални кандидати за министър-председател. Председателят на Народното събрание няма правото да отказва, смята доц. Киселова.