/КРОСС/ Действията на САЩ и техните съюзници могат да доведат до глобален конфликт, каза пред Ройтерс ръководителят на корпорацията Ростех Сергей Чемезов. В същото време Русия, според близък съюзник на президента Путин, се чувства уверена и произвежда достатъчно оръжия.
Ръководителят на държавната корпорация Ростех и близък съюзник на руския президент Владимир Путин Сергей Чемезов смята, че действията на САЩ и техните западни съюзници могат да доведат до глобална война, ако Вашингтон продължи да „провокира" конфликта около Украйна и позволява на Киев да атакува руска територия.
Чемезов, главен изпълнителен директор на Ростех, която доставя оръжия на руската армия за започналата преди повече от две години „специална операция" в Украйна, каза пред Reuters, че Русия се чувства уверена и е в състояние да произведе достатъчно количество оръжия.
В писмен отговор на въпроси на Ройтерс той повтори позицията на Кремъл, че "специалната операция" е конфликт между Запада и Русия.
„Решени сме да живеем мирно, но в ситуация, в която Западът, воден от Съединените щати, провокира война, трябва да сме подготвени", каза той.
"Това е третата година от специалната операция - Русия се чувства уверена."
Той каза, че никой няма да може да даде времева рамка за края на военните действия и обвини Съединените щати, че разпалват „огъня" на конфликта, като доставят оръжия и издават разрешения на Киев да удари дълбоко в Русия.
„Колкото по-напред върви, толкова по-голям е рискът светът да бъде въвлечен в глобален конфликт. Изглежда странно, но сякаш западните страни не разбират какво означава това за самите тях
През юни Путин каза, че може да разположи конвенционални ракети на разстояние за поразяване на Съединените щати и техните европейски съюзници, ако позволят на Украйна да нанесе удар дълбоко в руска територия със западни оръжия с голям обсег.
Той вижда конфликта в Украйна като част от екзистенциална борба със Запада, който според него унижи Русия след падането на Берлинската стена през 1989 г., като нахлу в сферата на влияние на Москва, която включваше Украйна.
Западът, който доставя на Киев големи количества оръжия, отхвърля тълкуването на Москва и нарича действията й непровокирани.
Москва твърди, че Западът е помогнал за планирането на атаката на Украйна срещу района на Курск, започнала през август. Западните сили, които искат да избегнат пряка военна конфронтация с Русия, отричат това и твърдят, че Москва подклажда конфликта.
Икономическа война
Съединените щати и ЕС след анексирането на Крим през 2014 г. наложиха санкции срещу Чемезов, а след избухването на конфликта в Украйна - срещу Ростех, която включва значителна част от руските отбранителни заводи.
„На Запад се разпространява митът, че Русия увеличава бюджета си за отбрана, а рафтовете в магазините са празни. Мога да ви посъветвам едно: отидете в който и да е руски хипермаркет и се уверете сами, че с „маслото" в страната всичко е наред. ", каза Чемезов.
„Националната сигурност винаги е с най-висок приоритет".
Веригите на сътрудничество, които съществуваха преди 2022 г., са прекъснати, което е доведе до затруднения при изпълнението на редица програми, каза Чемезов. Например, беше необходимо да се измести времето за пускане на пазара на самолета MS-21 и да се „сглоби отново" Superjet 100, което изискваше подмяна на около 40 вносни елемента, включително двигатели.
Но напускането на големи западни компании от Руската федерация, като Boeing и Airbus, дава възможност на Ростех да заеме значителен дял от пазари като самолетостроене, енергийно оборудване, медицинско оборудване и други, смята Чемезов. „Бих искал да благодаря на санкциите за такъв прозорец на възможност", каза той.
Все още има много трудности, причинени от раздялата със Запада, но „преминахме основния стрес", добави той.
„Успяхме да извлечем позитивите от ситуацията и да направим необходимите изводи: край на съвместния бизнес, основан на доверие със западните страни!" - каза Чемезов.
Русия е третият по големина износител на оръжия в света след Съединените щати и Франция, въпреки че нейният глобален пазарен дял намаля рязко през 2023 г. поради конфликта около Украйна, според Стокхолмския международен институт за изследване на мира (SIPRI).
Чемезов каза, че приносът на отбранителните компании, включително Ростех, за растежа на руската икономика е голям: „И той ще остане значителен дори след края на Северния военен окръг, военната продукция ще бъде търсена много години напред."
Според него износът на оръжия е намалял, но сега има задържано търсене от чуждестранни партньори, включително за „удари", „доказали се в Северния военен окръг".
„Партньорите се отнасят с разбиране и са готови да чакат. В списъка на чакащите за това оборудване вече има голяма опашка", каза той.
Експортният портфейл от поръчки за руски оръжия, според него, е достигнал рекордните 60 милиарда долара: „Това означава, че с края на Северния военен окръг ще има увеличение на доставките на руски оръжия за страните партньори".
Източник: inosmi.ru