Новият мандат за Димитър Главчев
Секция: Анализи
23 Август 2024 09:57
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Новият мандат за Димитър Главчев Анализ на Проф. Михаил Константинов – анализатор; проф. Светослав Малинов – политолог

/КРОСС/ Основание за изхвърлянето на Калин Стоянов трябваше да е само протестът на полицаите в негова защита - това е недопустимо. Няма никаква институционална култура и усещане за граница в държавната власт, заяви Малинов. Това каза политологът проф. Светослав Малинов в предаването „Здравей, България" по Нова телевизия.

Според него Димитър Главчев е тотално компрометиран по отношение на всичко, отнасящо се до МВР. „Очевидно никой не вярва на Главчев за каквото и да било. Вярвам, че дори Борисов разбра вече накъде го води Пеевски, който безспорно стои зад вътрешния министър, каква ще бъде съдбата на Пеевски и вече самият Борисов може би вече издава нареждане на Главчев да махне Калин Стоянов. Волята на Пеевски е решаваща дори за Главчев и Борисов. Това е бой последен за Пеевски, затова му е важен този вътрешен министър. Въпрос е на неговото оцеляване", заяви политологът.

Калин Стоянов не подава оставка, защото Пеевски не му позволява да я подаде. Ако тъй бъде заменен, неговият заместник ще бъде по негов образ и подобие, смята Малинов.

Проф. Михаил Константинов смята, че ситуацията, която наблюдаваме в момента, е следствие от неудачните конституционни поправки. „Практиката го показа. Депутатите нямат математическо мислене, те правят алгоритъм, но не предвидиха, че няма да получат нищо - остават 1-2 кандидати за служебен премиер. Обикновена българска глупост - правим нещо без да мислим за последствията ", коментира той.

Полицейски протести не може да съществуват в правния свят на една нормална държава, категоричен бе Константинов. „Тези протести очевидно не бяха синдикални. Това е израз на срива на държавността", заяви той.

Изборният процес у нас има дефекти. Един от тях е, че около 100-150 хиляди гласа се купуват на изборите и при ниска избирателна активност те променят баланса в парламента. „Това не е малко, това са 10-15 депутата. Да се надяваме, че това няма да се случи. Най-доброто оръжие срещу купения вот е масовото участие в изборите", заяви Константинов.