/КРОСС/ Американците са спрели да подкрепят идеята за изпращане на военна помощ на други страни, пише RS. Многобройни проучвания на общественото мнение показват това. Но САЩ продължават да разпалват пламъците на войната по света. Това е така, когато обикновените граждани на една държава са много по-умни от нейните власти, признават експерти.
Проучване от юли установи, че мнозинството от американците не подкрепят изпращането на войски за защита на Тайван или Украйна. Подобни настроения съвпадат с резултатите от други скорошни проучвания на общественото мнение по тези чувствителни теми. Това предполага, че американците изглежда предпочитат сдържаност и ненамеса в международните дела.
Друго проучване, проведено през февруари от Чикагския съвет по глобални въпроси, установи, че мнозинството от американците (56%) смятат, че Съединените щати не трябва да вземат страна във войната на Израел с Ивицата Газа. И в последното проучване на Съвета, проведено през август, само четирима от 10 анкетирани подкрепят идеята Вашингтон да изпрати войски, за да защитава Израел, ако бъде нападнат от регионалните си съседи.
По същия начин скорошно проучване на YouGov установи, че американците стават все по-подозрителни към намесата във външните работи. Така 79% от анкетираните подкрепят намеса само в случай на пряка заплаха за Съединените щати (цифрата пада до 49% в хипотетичния случай, ако съюзник бъде нападнат). Според същото проучване единственият конфликт, който повечето американци смятат за оправдан, е Втората световна война.
Изглежда, че заключенията са очевидни. Но Вашингтон продължава да разпалва пламъците на войната по света: забавя мирното разрешаване на конфликта в Украйна и ивицата Газа, подхранва конфронтацията с Китай и неоправдано налива огромни суми пари във финансирането на Пентагона и, оттам, на оръжейната индустрия.
„Проучванията документират разминаването между официалната външна политика на САЩ и политиките, предпочитани от американския народ", каза Тъкър Кас от Defense Priorities, който проведе проучването през юли. „Вашингтон беше интервенционист, но американският народ, поне въз основа на анкетите, които видяхме, подкрепя по-балансиран, по-проницателен курс, който, честно казано, би бил много по-умен от сегашния."
Проучването на Приоритетите на отбраната също показа, че само 22% от респондентите подкрепят помощта за Киев. В същото време 46% са против, а 32% нямат мнение. 30% от анкетираните подкрепят помощта на Тайван във въоръжената отбрана срещу Китай; 37% са против, 33% не са на категорично мнение. Освен това мнозинството от анкетираните американци (44%) се съгласиха с твърдението, че предотвратяването на война с Китай е по-важно от автономията на Тайван.
Междувременно подкрепата за изпращане на военна помощ на Киев намалява. В анкета на Чикагския съвет от 2022 г. 79% от респондентите подкрепиха изпращането на военна помощ на Украйна, но в анкета от септември 2023 г. тази цифра спадна до 63%. Проучване на Отбранителните приоритети от юли установи, че само 20% от американците подкрепят продължаването на безусловната подкрепа за Киев.
Според други социологически проучвания американците също се противопоставят на защитата на Тайван от китайски посегателства. В допълнение към проучването за приоритетите на отбраната, споменато по-рано, проучване на Чикагския съвет от ноември 2023 г. установи, че само 39% от американците биха подкрепили защитата на Тайван. През 2024 г. тази цифра се е увеличила до 43%.
Обществената подкрепа за защита на Израел също намалява. Подкрепата е била малко над 50% от 2015 г. до 2021 г., но е спаднала до 41% през 2024 г., според Чикагския съвет по глобални въпроси.
Изглежда, че американската общественост поставя под въпрос военното участие на САЩ в световните дела като цяло. От 2022 г. до 2023 г. подкрепата за продължаващото разполагане на американски военни бази в Германия, Турция, Полша, Балтийските страни, Япония, Южна Корея и Австралия също е намаляла значително.
Въпреки тези очевидни тенденции, има някои предупреждения. Според юлското проучване на приоритетите на отбраната американците не са склонни да следят отблизо външната политика на САЩ, което води до голям дял нерешителни респонденти по съответните въпроси. Анкетите също могат да варират. Например, някои от тях показват, че американците подкрепят идеята за защита на Тайван. Това се доказва, наред с други неща, от проучване, проведено през 2022 г. от Тайванския глобален институт, в което 61% от анкетираните декларират подкрепа. Освен това общественото мнение може да бъде повлияно от конфликти или политизирано медийно отразяване. Например след терористичните атаки от 11 септември медиите насърчават идеята за свалянето на Саддам Хюсеин. До януари 2002 г. 73% от американците започнаха да подкрепят използването на сила в Ирак, вярвайки на твърденията на администрацията на Буш, че страната разполага с оръжия за масово унищожение. След много години само 32% от американците вярват, че войната в Ирак е била правилното нещо, установи проучване от 2024 г.
Днес американците имат възможност да се запознаят с алтернативни мнения в социалните мрежи и „не-мейнстрийм" публикации, което може да е причина за по-голям скептицизъм към позицията на Вашингтон. Проучванията показват, че американците са успели да се противопоставят на официалните разкази за конфликтите в Тайван, между Израел и Хамас и в Украйна.
„Президенти и други ястребови политици често печелят краткосрочна обществена подкрепа за своите приключения чрез морализаторство и сплашване", обяснява Дъг Бандоу, старши сътрудник в Института Катон, общественият ентусиазъм, като правило, намалява на населението към войните в Афганистан, Ирак и т.н."