130 години от рождението на изтъкнатия български художник Наум Хаджимладенов
Секция: КУЛТУРА
24 Август 2024 11:05
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
130 години от рождението на изтъкнатия български художник Наум Хаджимладенов

/КРОСС/  Изложбата, която е в чест на 130-годишнината от рождението на художника Наум Хаджимладенов, гостува от Художествена галерия „Проф. Васил Захариев" в Самоков тук, в София, в Аукционна къща „Artmark България". Може да видите над 50 произведения на така обичания художник, като най-ранните произведения, участващи в изложбата, са още от студентските му години - 1915-1920 г., до най-късните му периоди - 80-те години на миналия век.

Изключителен творец, с много характерен почерк, като периодът, от 30-те години е с едни нежни мазки и представя градски пейзажи, битови сцени. Вече в по-късните години - 50-те,  60-те, 70-те до 80-те години представя интересни сюжети - разговори в кафенета, в кабарета, библейски сцени и приказни сюжети. Въобще, един богат творчески свят ни представя Наум Хаджимладенов.

Картината на Наум Хаджимладенов „Пазар" от 1935 г. е едно страхотно произведение, което носи златен медал на Наум Хаджимладенов от Световно изложение в Париж от 1937 г. Творбата е изключително интересна и типична за периода. Представен е един пъстър пазар в родния град на Наум Хаджимладенов, а именно - Самоков.

Характерно за 60-те години в творчеството на Наум Хаджимладенов - представя ни една интересна среща, отново в кафенета, кабарета, с музика, с празнуващи, веселящи се хора. Една интересна, богата композиция.

Голямоформатната творба „Богомилски легенди" от 50-те години е изключително богата композиция. Въобще, тук се показва интереса на Хаджимладенов към библейските сюжети. Сподели Александра Мицева - Зам. Управетел на Аукционна къща „Artmark България".

Евгени Слуцки - внук на Наум Хаджимладенов разказа историята на  картината „Кафене Фунтарата":

„Кафенето се е намирало в Самоков, и е просъществувало до 1947 г., Там се е събирала местната интелектуална общност. Там са правили изложби, като в кафето „Цар Освободител", което се е намирало до руската църква в София.

В центъра на картината е художника е Слави Генов - той винаги го рисува с бял шлифер и бай Наум /Наум Хаджимбаденов/, той винаги се рисува по-млад."