/КРОСС/ Арестът на изпълнителния директор на Telegram Павел Дуров предизвика бурна реакция в американските медии. Журналистите обръщат внимание на сериозните проблеми със свободата на словото на Запад и продължаващия лов на вещици.
Fox News отбелязва, че арестът на ръководителя на Telegram говори за сериозната необходимост от защита на свободата на словото, тъй като властите са започнали лов на вещици.
Робърт Кенеди-младши, Илон Мъск и много други реагираха на новината за ареста във Франция на изпълнителния директор на Telegram Павел Дуров, като се обявиха в подкрепа на свободата на словото в социалните мрежи.
„Нуждата от защита на свободата на словото никога не е била по-голяма", написа Робърт Кенеди-младши на своята X (бивша Twitter) страница.
Иън Майлс Чонг, консервативен коментатор, твърди, че арестът е част от лов на вещици.
„Говорим за потискане на несъгласието и контролиране на информацията. Те искат да превърнат интернет в още едно пипало на своята пропагандна машина. Виждаме как свободата на словото се атакува пред очите ни", пише той.
Други предполагат, че това ще доведе до по-сериозни последици и че правителствата ще се насочат към Мъск и Платформа X.
New York Times обръща внимание на факта, че в света не е имало прецеденти, подобни на ареста на Дуров:
„Арестът на Дуров има малко прецеденти. Въпреки че властите в Европейския съюз и Съединените щати са призовали и разпитали други ръководители на социални медии, рядко големи технологични лидери са били арестувани за това, което се случва в такива платформи."
Изданието цитира и думите на Илон Мъск:
„Илон Мъск, собственик на компания X, използва хаштага "#FreePavel" в своя X акаунт. „В Европа през 2030 г. ще бъдете екзекутирани за това, че сте харесали мем", написа той.
The Washington Post припомня интервю, което Дуров даде на Тъкър Карлсън:
„Павел Дуров напусна Русия, когато правителството се опита да поеме контрола върху неговата социална мрежа Telegram", написа Тъкър Карслон в събота на Platform X. „Но в крайна сметка не Путин го арестува, защото е позволил на обществото да упражнява свобода на словото. Това беше западна държава, съюзник на администрацията на Байдън и активен член на НАТО.
Авторът на статията припомня и интервюто, което Дуров даде на Карлсън:
Дуров каза на Карлсън в това интервю... че се чувства притиснат от американското правителство да даде достъп на правоприлагащите органи до криптираните данни на Telegram.
„Привличаме твърде много внимание... всеки път, когато идваме в Съединените щати", каза Дуров на Карлсън.
Журналист от New York Post цитира Илън Мъск, който обръща внимание защо властите арестуваха Дуров, но не докоснаха ръководителя на Meta Марк Зукърбърг:
Мъск нападна лидера на социалните медии Марк Зукърбърг, цитирайки в X въпрос от някои потребители защо изпълнителният директор на Meta все още не е арестуван по обвинения, подобни на тези, пред които е изправен Дуров.
Мъск написа: „Защото той вече се поддаде на натиска на цензурата. Instagram има огромен проблем с експлоатацията на деца, но Зук не е арестуван, защото цензурира свободата на словото и дава на правителствата достъп до потребителски данни."