/КРОСС/ Министърът на енергетиката на Казахстан Алмасадам Саткалиев заяви, че няма алтернатива на изграждането на атомни електроцентрали в републиката в контекста на прогнозиран сериозен недостиг на електроенергия.
"Изграждането на атомна електроцентрала изглежда е единственото правилно решение за замяна на излезлите от употреба мощности и осигуряване на енергийна независимост на Казахстан. На настоящия етап атомните централи нямат алтернатива", подчерта министърът. До 2035 г. потреблението на електроенергия в Казахстан се предвижда да бъде 152,4 милиарда kW·h, производството му ще намалее и ще достигне по-малко от 135 милиарда kW·h.
В тази връзка до 2035 г. републиката трябва да осигури пускането в експлоатация на нови производствени мощности с обща мощност от 26,5 GW, продължи Саткалиев. Според неговите оценки сега са необходими около 8 GW за реализиране на нови проекти в сектори като промишленост, металургия, транспорт, ИТ, медицина, фармацевтика и селскостопанска преработка.
Според ръководителя на Kegoc Наби Айтжанов, дефицитът на електроенергия през есенно-зимния период ще възлезе на 1,025 GW и може да бъде покрит от внос от Русия или ограничаване на потребителите в Казахстан.
Президентът Касим-Жомарт Токаев предложи на 1 септември 2023 г. да се изнесе на национален референдум въпросът за изграждането на атомна електроцентрала в републиката. Според проучвания, най-предпочитаният район за изграждане на станция на стойност 10-12 млрд. USD е територията на село Улкен, Жамбилски район, Алма-Атинска област. Казахстанските власти обмислят няколко потенциални доставчици на ядрени технологии - CNNC, KHNP, Росатом и EDF. През юни 2024 г. президентът обяви, че референдумът ще се проведе през есента на 2024 г.