Тревожно е положението с оризищата в България
Секция: БЪЛГАРИЯ
28 Август 2024 14:34
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Тревожно е положението с оризищата в България

/КРОСС/ Около 20% от оризищата в страната са останали това лято без доставка на вода от "Напоителни системи", тъй като площите им са трудни за напояване и по предварителна оценка водата няма да стигне до тях.

В края на поливния сезон състоянието е критично и водата се подава в много намалени количества. И през тази година цената на водата се запазва много висока. Това стана ясно от думите на Георги Видолов, председател на Българската оризова асоциация за специализираният сайт Агри.БГ.

Георги Видолов е собственик на фирмата, която е най-големият производител на ориз в страната. Cитуирана e в град Съединение. "През миналата година бяха предвидени 16 млн. лева за компенсации на всички земеделски производители, които напояват, но са раздадени доста по-малко - около 6-7 млн. лева. През тази година може би няма да се раздадат и толкова. Другите пари се пренасочват на някъде. Реално това, което ни се обещаваше не се изпълнява и състоянието на сектора не е добро", смята Видолов.

Той е напомни, че проблемите с водния ресурс са много големи и стават все по-дълбоки и все по-нерешими, затова трябва да има политика по отношение на водата. "Трябва да има планиране и оптимално управление, за да бъдат задоволени повече интереси, да се разпредели по-справедливо водата, да достигне до повече точки и да няма кризи като сегашната, която продължава вече два-три месеца и догодина вероятно ще бъде още по-голяма", каза още оризопроизводителят.

"Трябва да обърнем внимание на ресурсите, за които няма перспектива за увеличаване на обема им. Трябва да се правят икономии, да се планира използването на ресурса водата - както питейната, така и за напояване. Да се насочат към него повече инвестиции, внимание и кадри, отколкото всички останали. Това е най-големият проблем не само на България, но и в световен мащаб. Всичко това си заслужава да бъде в едно министерство и да има последователност и логика в управлението", убеден е Видолов.

Министерство на водата трябва да се създаде с цел да се оптимизира управлението на водата. "Сега водата е разпръсната в министерства, които имат различни интереси и всеки дърпа към себе си, така че другите да не могат да планират и не успяват да си вършат работата. Цялата тази дейност да бъде в една административна единица", казва ръководителят на оризовата асоциация.

"Проблем е, че водата е разделена като ресурс и управление в няколко министерства, и това води до загуби на водни обеми. За мен темата водата е приоритетна, всичко останало може някак си се наваксва, да се внесе храна, да се внесе гориво или енергия, но вода - няма начин. Върху около 85 000 дка е заложен ориз тази година. При някои стопани се очакват добиви над 800 кг от дка, докато при други резултатите ще бъдат по-скромни - около 400 кг от дка.