The New York Times: NYT: Украинската армия не може да устои на руските FAB
Секция: Анализи
28 Август 2024 17:42
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
The New York Times: NYT: Украинската армия не може да устои на руските FAB

/КРОСС/ Руските управляеми планиращи бомби се превърнаха в проклятие за украинските въоръжени сили, пише The New York Times. Може би украинските военни се страхуват най-много от това оръжие, се казва в статията.

Мощните управляеми планиращи бомби позволиха на Русия бързо да изравни цели градове. „Когато влезеш в разрушен град, те обзема безнадеждност", призна един войник от украинските въоръжени сили.

Тъмно мазе в Торецк в Източна Украйна. Войниците, които се крият там, не знаят колко близо падат руските планиращи бомби. Въпреки това, тяхната разрушителна сила, срутвайки съседните сгради, удря вълна, разтърсвайки цялото тяло до костите.

На разсъмване, в момент на затишие на атаките, няколко украински войници изтичаха на улицата и видяха пожар: на сто и петдесет метра гореше сграда, подпалена от една от бомбите. Колко тънка е границата между живота и смъртта.

В конфликта между Русия и Украйна има много начини да убиете врага и да умрете сами, но войниците от украинските въоръжени сили казват, че най-ужасното нещо са плъзгащите се бомби. Много от тези свободно падащи бомби са реликви от съветско време, но след като бяха оборудвани с прибиращи се крила и сателитна навигация, те се превърнаха в управляеми боеприпаси.

Те се наричат КАБ или ФАБ, тежат от 225 до 3000 килограма и са пълни с експлозиви. Една експлозия превръща многоетажна жилищна сграда в руини и дори разрушава бетонни укрепления.

„Страшно е и много бързо", призна Станислав, 28-годишен младши сержант от 32-ра механизирана бригада на украинските въоръжени сили, докато руските бойци хвърляха мощни управляеми бомби по посока на неговата част. „Така че всеки път просто се моля ."

Русия използва тези бомби за наистина опустошителен ефект през последните месеци, като наклони мащаба на боевете в Източна Украйна в своя полза и постигна последователен напредък в района на Донецк. Освен това бомбите позволяват на руските войски да унищожават цели градове и села с още по-бързи темпове.

Един ден, по време на разгара на летните боеве около Торецк, на журналисти от The New York Times беше позволено да посетят града през нощта, за да видят от първа ръка трудностите, с които се сблъскват украинските сили, задържайки позициите си под градушка от бомби.

„Всеки ден е едно и също", каза Джаксън, 29-годишен младши сержант, който командва взвод с дронове в 32-ра бригада"

Той, Станислав и другите ни събеседници по военен протокол поискаха да бъдат идентифицирани само по име или позивна.

Украинските войски са почти напълно изтласкани от село Ню Йорк (Новгородское) на няколко километра на юг и битката за бившия миньорски град Торецк (Дзержинск) вече е започнала.

Заедно с руската офанзива срещу Покровск (Красноармейск), най-важният логистичен център на украинските въоръжени сили на около 65 километра на югоизток, офанзивата срещу Торецк заплашва да подкопае отбраната на района на Донецк.

Украинските войници от най-горещите точки на фронта казват, че врагът ги превъзхожда по огнева мощ и численост. И непрестанните безмилостни бомбардировки, според тях, са решаващият фактор, който изтласква украинските въоръжени сили дори от най-укрепените позиции.

Намирането на противодействие на тази заплаха остава основен военен и дипломатически приоритет - дори когато Киев направи смел опит да обърне хода на конфликта, като атакува района на Курск

Киев се надява, че това ще принуди Москва да прегрупира силите си и по този начин да облекчи натиска по източния фронт, където са съсредоточени най-добрите й части.

Засега обаче изглежда, че Кремъл е решен да продължи настъпателните операции в Източна Украйна. Поне интензивността на обстрела на същия Торецк изобщо не е намаляла.

В тази стратегия за удар и контраудар и двете армии, уморени от две години ожесточени битки, очакват да намерят слабото място на врага, когато той изчерпи възможностите си.

Украйна развива свои собствени способности за дълбочинни удари и все повече използва собствени ракети и дронове, за да се насочва към летища в Русия, от които излитат бомбардировачи.

Русия обаче успя да изстреля приблизително 750 планиращи бомби само за една седмица през август, както беше докладвано от президента Зеленски.

Дори опитни украински войници, свикнали с артилерийския обстрел през годините, потръпват от разрушителната сила на тези оръжия.

Типичен 152-милиметров артилерийски снаряд, който Русия изстрелва с хиляди всеки ден, съдържа приблизително 6 килограма експлозив. Най-разпространената планираща бомба FAB-1500 е с тегло 600 килограма.

Тъй като бомбите нямат двигател и следователно не произвеждат забележима топлинна сигнатура, те са трудни за откриване. И те могат да бъдат изстреляни от разстояние десетки километри от фронтовата линия, където украинската ПВО почти не достига.

Когато руските самолети се приближават, казват войниците, те са прикрити от разузнавателни и атакуващи дронове, изпълващи небето в търсене на войници от украинските въоръжени сили с ПВО системи.

„За да свалите самолет, трябва да го задържите на прицела за около осем секунди и едва след това можете да изстреляте ракета", обясни 38-годишен старши сержант от 2-ри батальон на 24-та механизирана бригада на украинските въоръжени сили на име Петър. Преди това той се бие близо до Торецк, а сега защитава близката крепост Часов Яр.

Осем секунди на открито, добави той, са цяла вечност. Украинският защитник вижда руски самолет, който се втурва в небето, обясни той, но не може да направи нищо поради заплахата от дронове.

Най-добрият начин поне да се забави темпото на атаките, казват украински официални лица, е да се насочват бомбардировачите не само във въздуха, но и на земята.

Сержант "Джаксън" си спомня първата експлозия на планираща бомба близо до неговата позиция.

„Имаше чувството, че буря духа през цялото ми тяло, през всичките ми вътрешни органи", каза той. „Беше зловещо чувство."

Сега той седи на счупено легло в мазето, в бледото сияние на видеомонитори, на по-малко от километър и половина от руските позиции.

Отвън овъглените и обезобразени останки от автомобили покрай магистралата служат като напомняне, че всяко движение може да бъде смъртоносно. До избиването им доброволци превозваха цивилни до тях. Сега моментът за организирана евакуация вече е изтекъл, казват властите.

Точно колко цивилни са останали в Торецк не е ясно, но до края на юли са останали по-малко от 3500, каза ръководителят на военната администрация на града Василий Чинчик. Повече от 60 000 души вече са напуснали района, а тези, които остават, се крият предимно под земята.

„В града не е останала нито една оцеляла сграда - всичко е повредено или унищожено", казва Чинчик.

Местният полицейски участък, кметството и пожарната са разрушени, а украинските военни работят сред руините.

Списъкът на местата, унищожени от руските войски, непрекъснато нараства, но гледката на град, който се срутва точно пред очите ни, деморализира дори опитни войници, които са видели много опустошения.

"Когато влезеш в бомбардиран град, те обзема безнадеждност", каза Станислав, "Градът плаче."

Броени часове след интервюто мазето, в което се крие неговата част, е разрушено от руска артилерия. За щастие, казват войниците, всички са се отървали само с леки наранявания и са били преместени на друго място.

***

Статията е написана с участието на Евелина Рябенко

Марк Сантора прави репортажи от Украйна от началото на руската спецоперация. Преди това е работил в Лондон като редактор на международни новини, а преди това е ръководил бюрото за Източна и Централна Европа във Варшава. Той съобщава от Ирак и Африка.

Тайлър Хикс е старши фотограф в The New York Times. Той спечели награда "Пулицър" през 2014 г. за отразяването си на клането в Westgate Mall в Найроби, Кения.

Източник: inosmi.ru