/КРОСС/ Пакистан постигна споразумение за 7 милиарда долара средносрочно финансиране от МВФ, предлагайки на правителството отсрочка, тъй като то се опитва да навигира засегнатата от кризата страна да излезе от рязко растящите обществени поръчки дългове и слаб икономически растеж.
МВФ обяви в петък, че е постигнал предварително споразумение на ниво персонал с правителството на премиера Шехбаз Шариф за 37-месечна програма за финансиране по така наречения механизъм за разширено финансиране.
Сделката, която е 24-тата спасителна програма за Пакистан с многостранния кредитор, сега ще отиде в изпълнителния съвет на МВФ, който се очаква да одобри заема, въпреки че не е уточнил дата, на която ще го направи.
„Програмата има за цел да се възползва от трудно спечелената макроикономическа стабилност, постигната през изминалата година чрез по-нататъшни усилия за укрепване на публичните финанси, намаляване на инфлацията, възстановяване на външните буфери и премахване на икономическите изкривявания, за да се стимулира растежът, воден от частния сектор, ", каза кредиторът в изявление.
Като част от сделката Пакистан се съгласи постепенно да премахне стимулите за своите специални икономически зони, които бяха стартирани през 2012 г., за да привлекат международни инвестиции, и да разшири данъчната мрежа, за да включи повече от селскостопанския сектор на страната, политически чувствителен въпрос.
Пакистан претърпя една от най-тежките икономически кризи в Азия напоследък, като страната с 240 милиона жители беше на ръба на фалита миналата година, преди МВФ да предостави краткосрочен спасителен пакет от 3 милиарда долара. Инфлацията скочи до 38 процента, докато Исламабад се бореше да намали разрушителното дългово бреме, което погълна 57 процента от държавните приходи под формата на лихвени плащания.
Китай, Саудитска Арабия и Обединените арабски емирства, към които Пакистан дължи около половината от изплащането на дълга си за тази година и се очаква да прехвърли условията на заемите си за още една година, каза Мохамед Аурангзеб, министър на финансите.
Инфлацията е спаднала до 12,6 процента през юни, а резервите на централната банка - които паднаха през февруари 2023 г. под 3 милиарда долара, по-малко от триседмичен внос - сега са над 9 милиарда долара. Икономиката се сви миналата година, но се върна към растеж.
За да изпълни условията на МВФ, правителството на Шариф обяви серия от политически непопулярни реформи, включително повишаване на данъците, което се отнася основно за наемните работници и увеличения на тарифите за енергия за домакинствата. Аурангзеб каза по-рано пред Financial Times, че заемът няма да бъде последната програма на Пакистан с МВФ, ако правителството не успее значително да увеличи данъчните приходи.
Фондът похвали плановете на Пакистан в последния си бюджет, одобрен миналия месец, за увеличаване на правителството приходи с 1,5 на сто от БВП през тази фискална година и с 3 на сто до края на програмата.
Но мерките предизвикаха обратна реакция, включително от коалиционните партньори на правителството, от които то зависи да остане на власт след оспорвани избори през февруари.
Икономиката на ПакистанКак икономиката на Пакистан изпадна в криза - в диаграми
Хурам Хюсеин, бизнес и икономически коментатор в Карачи, каза, че сделката ще помогне да се премахнат опасенията за неизпълнение на задълженията и „закрепи очакванията за продължаваща стабилност". Но неговият успех зависи от запазването на политическата воля на правителството да се придържа към своите реформи, добави той.
„Възможността правителството да се охлади и да започне да отстъпва някои от мерките, които обяви е много реално и не бива да се подценява."
„Условията сега са по-строги и властите ще трябва да поддържат политическите усилия за по-дълго", каза Крисиянис Кръстинс, директор във Fitch. „С подобряването на икономическите и финансовите условия изкушението за разхлабване на политиките ще се увеличи, както в миналото."