В културното министерство върнаха двама от заместник-шефовете, но не и този, отговарящ за авторските права
Секция: КУЛТУРА
28 Август 2024 20:47
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
В културното министерство върнаха двама от заместник-шефовете, но не и този, отговарящ за авторските права

/КРОСС/ Днес стана ясно, че маестро Найден Тодоров отново ще разчита на заместниците си - Амелия Гешева и Илко Ганев в културното министерство, които без никакви мотиви бяха отстранени в края на мандата на кабинета "Главчев 1".

В различни медии се появиха твърдения, че те били близки до ГЕРБ, за разлика от третия отстранен заедно с тях, но невърнат после на позицията си - Виктор Стоянов, който е активист на "Демократична България". Като оставим настрана политическите пристрастия, добре е да припомним за какво отговаряше Виктор Стоянов. Като бивш член на рок групата "Киора" с вокалист Стоян Михалев, останала в историята с хита си "Вярвам в теб", и като бивш и.д. директор на Софийската филхармония в периода 2014 - 2016 година, той някак естествено отговаряше за авторските права. Дали обаче се справи със задачата си?

Вчера (27 август) "Музикаутор" - организацията, защитаваща правата на авторите, композиторите и аранжорите, обяви резултатите от свой експеримент. Решила да провери колко от хотелите и заведенията в радиус от един километър от инспектората на Министерство на културата отговарят на законовото изискване да имат лиценз за използваната от тях музика. Този лиценз те могат да получат или от "Музикаутор", или от независимо дружество за управление на права (НУП). Проучването обхванало 48 заведения и хотели, за които от "Музикаутор" предварително знаели, че нямат лиценз при тях, и които се намирали на централни софийски улици и булеварди в близост до инспектората, като „Александър Стамболийски", „Васил Левски", „Витоша", „Княгиня Мария-Луиза", „Княз Александър Дондуков", „Аксаков", „Ангел Кънчев", „Иван Денкоглу", „Пиротска", „Христо Белчев", „Цар Асен", „Позитано".

В рамките на проучването експертите на "Музикаутор" проверили дали тези обекти нямат договори с някое независимо дружество за управление на права. Резултатът от проверката бил отрицателен. От "Музикаутор" подчертават, че въпросните обекти са се намирали на пешеходно разстояние от централата на Министерството на културата, където се намира инспекторатът, и подлежат както на проверка, така и на санкция, тъй като нито един от тях не разполага с изискуемия по закон музикален лиценз. Ето защо от "Музикаутор" са изпратили сигнал до Министерството на културата, настоявайки за пореден път за законодателни промени, които да задължат собствениците на хотели и ресторанти да си осигуряват лицен за музиката още по време на процедурата по категоризация на обекта. В сигнала си до Министерството на културата от "Музикаутор" искат да бъдат предприети и незабавни проверки от инспектората, така че да бъдат наложени дисциплиниращи санкции на собствениците без лиценз и това най-сетне да се превърне в практика за контролния орган. Така че заместник-министърът, който ще започне да отговаря за авторските права, да се готви за тежка работа, а не да разчита на политически протекции.