Коста Стоянов: Предлагаме премахване със закон на дискриминацията в премирането на треньори на олимпийци и параолимпийци
Секция: ПОЛИТИКА
31 Август 2024 15:56
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Коста Стоянов: Предлагаме премахване със закон на дискриминацията в премирането на треньори на олимпийци и параолимпийци Целта на законопроекта е да се премахне дискриминационна разпоредба по отношение на треньорите на параолимпийски медалисти

/КРОСС/ „Златен медал за България на Параолимпийските игри. Ружди Ружди спечели златото в дисциплината тласкане на гюлле. Поздравления за Ружди и за неговия треньорски екип. Припомняме, че ние от "Възраждане" внесохме проект за изменение на Закона за физическото възпитание и спорта, с което ще могат да бъдат премирани и треньорите на параолимпийците, които към момента не получават пожизнени премии за спечелени медали от техните състезатели, което според нас е дискриминационно. Този законопроект предстои да бъде разгледан във водената от мен Комисия по въпросите на младежта и спорта на предстоящото заседание през следващата седмица и се надявам да бъде подкрепен от всички народни представители.", написа в страницата си в социалната мрежа Фейсбук народният представител от парламентарната група на „Възраждане" Коста Стоянов, който е председател на Комисията по въпросите на младежта и спорта в 50 Народно събрание по повод на новината, че Ружди Ружди е донесъл първа титла на България на Параолимпиадата в Париж.

Стоянов припомня, че „Възраждане" са внесли законопроект за изменение и допълнение на Закона за физическото възпитание и спорта с мотиви към него и предварителна оценка на въздействието. Промяната касае в чл.136, ал.1 и ал.3 се добавя след олимпийски и „параолимпийски", с което се постига поставената цел на законопроекта. След направено запитване към настоящия момент само двама треньори на параолимпийски медалисти изпълняват условията, поставени в чл.136, ал.1, т.2, буква „б" за придобиване на правото на пожизнена премия, което ще представлява разход за бюджета на Министерството на младежта и спорта приблизително 7 800 лв. до края на 2024 г. И не повече от 23 500 лв. за Бюджет 2025 г.

В мотивите си вносителите посочват, че в Закона за физическото възпитание и спорта в сила от 18.01.2019 г. е предвидено олимпийските медалисти и медалистите от параолимпийски игри, прекратили активната си състезателна дейност, да имат право на пожизнена месечна премия, регламентирана в чл. 138 на Закона.

Нормативно е определено и правото на пожизнена месечна премия и за треньорите на олимпийските медалисти, придобили право на пенсия за осигурителен стаж и възраст по смисъла на Кодекса за социално осигуряване. Треньорите, подготвили медалисти от параолимпийски игри, не са включени въобще в обхвата на възможните субекти на пожизнената месечна премия. Тази действаща към момента дискримиционна разпоредба създава усещането на треньорите на параолимпийски медалисти, че не се оценява достатъчно техният труд и усилията, които полагат, за да изведат техните спортисти до олимпийски отличия. Целта на законопроекта е да се премахне дискриминационна разпоредба по отношение на треньорите на параолимпийски медалисти. Следва да се подчертае, че така регламентиран, текстът противоречи на редица международни и национални нормативни актове за недопускане на дискриминация на хората с увреждания и подпомагане участието на спортистите с увреждания в тренировъчна и състезателна дейност. Представители на Българската параолимпийска федерация, на заседания на Комисията по въпросите на децата, младежта и спорта, многократно са поставяли въпроса за дискримиционна разпоредба, като са подчертавали, че треньорите са тези, които ежедневно се сблъскват с проблеми, които трябва да решават, които не са много по-различни от проблемите при подготовката на здравите спортисти, и всеки медал, спечелен от български спортист на Параолимпийски игри, е резултат от труда не само на спортиста, но и на неговия треньор. Надяваме се народните представители - членове на Комисията, да се обединят около позицията, че трябва да бъдат направени необходимите изменения в описаната по-горе разпоредба, за да не се допуска дискриминация и несправедливост.