“Теория на хаоса” и българската политика
Секция: Анализи
03 Септември 2024 11:04
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
“Теория на хаоса” и българската политика Анализ на Страхил Делийски, Владимир Йончев и Кристиян Шкварек

/КРОСС/ Защо се стигна до тук? Защото това са едни предсмъртни гърчове на една политическа партия, която не просто си е извървяла историческия път, която си е извършила историческата роля, за нея има все по-малко място, все по-малко смисъл за българската политика и въобще в политиката, защото в нея има много малко политика и много икономика. Това каза в БНТ „Денят започва" политическият анализатор Кристиян Шкварек по отношение случващото се в ДПС. Ако влезем в темата по-генерално, преходът и неговата политическа рамка в момента претърпява някакви такива предсмъртни гърчове и затова виждаме не само в ДПС подобни трусове, виждаме ги и в другата основна партия на тридесет и няколко годишния преход - БСП, ще го виждаме и в политиците, които бележат прехода. Т.е. имаме един генерален преход от Прехода към нещо друго, който ще бъде съпровождан с подобни предсмъртни трусове.

В това има и доста инжинерство и режисьорство, смята журналистът Владимир Йончев. До каквото се докосне Делян Пеевски, то се разпада. Още с влизането му в ДПС беше ясно, че това ще стане. Процесите в БСП също до голяма степен са свързани с това - там има и негови хора. И сега очакваме да видим дали тези процеси ще продължат и нататък в най-голямата партия, защото не е тайна, че и там неговото влияние е много силно. По думите му, това е едно режисирано вкарване на хаос, за което обаче има много добра почва.

Като казвам режисирано, нямам предвид, че някой е положил огромно старание. Почвата я има и е необходимо малко да се побутне. За мен това са закономерни процеси, защото не от вчера българската политическа система не е в състояние да регулира социалните отношения и конфликти в българското общество. Това коментира политологът Страхил Делийски. Партиите, като основна част на представителната демокрация също не от вчера са в състояние, в което не отразяват това, което би трябвало да отразяват едни партии. Тук става дума за превръщането на едни, по дефиниция, политически структури в организации и общности, които изпълняват даден едноличен или корпоративен интерес.