БАН, Областна администрация Бургас и Община Бургас подписаха меморандум за сътрудничество
Секция: Наука
05 Септември 2024 19:38
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
БАН, Областна администрация Бургас и Община Бургас подписаха меморандум за сътрудничество

/КРОСС/ В Областна администрация Бургас беше подписан днес Меморандум за сътрудничество между Българска академия на науките, Областна администрация Бургас и Община Бургас. Водени от убеждението за необходимостта от подобряване качеството на живот, чрез развитие на образованието и науката, изразявайки готовността си за обединяване на своите усилия, съобразно притежаваната компетентност, с цел подпомагане на регионалното развитие на територията на община Бургас и област Бургас подписи под документа положиха председателят на БАН акад. Юлиан Ревалски, областният управител на област Бургас проф. д.н. Мария Нейкова и кметът на Община Бургас Димитър Николов.

Чрез меморандума се гарантира доброто междуинституционално взаимодействие, обмяна на информация за научни достижения, научни изследвания и резултати, имащи отношение към развитието на регион Бургас. „Много е важно науката да достигне до по-малките населени места в региона. Да се позиционира по-близо до хората, за да има възможност да се подобри качеството на живот на обществото", каза в обръщението си областния управител проф. Мария Нейкова.

Страните ще си съдействат при разработването на експертизи, становища и други експертни оценки по проекти на нормативни актове, регионални стратегии и проекти.

Предвижда се разработването на научноизследователски и научноприложни проекти и разработване на регионални прогнози и оценки за състоянието и качествата на компонентите на околната среда, на биологичното разнообразие, мониторинг на околната среда и на природните ресурси в региона, защита на населението и критичната инфраструктура и управлението на риска от природни бедствия и аварии. Подписващите се страни ще си съдействат и ще обединят своите усилия за създаването и развитието на технологични центрове, бизнес инкубатори и технологични паркове за трансфер на технологии.

Меморандумът обхваща разработването на методи, технологии и съоръжения, осигуряващи нови и възобновяеми източници на енергия, както и разработването и внедряването на информационни и комуникационни технологии с оглед на прилагането на компютърни системи и мрежи (локални и глобални) за управление на общинската инфраструктура и териториалното развитие.

От БАН и Регионалния академичен център на БАН-Бургас, с председател проф. Севдалина Турманова, се ангажираха да се организират съвместни образователни и квалификационни програми, научни форуми и конференции. Според акад. Ревалски регионалната структура на БАН под ръководството на проф. Турманова трайно заема лидерското място сред всички 17 звена, които се занимават с научна и изследователска и научноприложна дейност в страната.

По време на срещата се подписа и Споразумение за сътрудничество с Университет „Проф. д-р Асен Златаров".
На събитието присъстваха още акад. Никола Съботинов - председател на БАН 2008-2012 г., член кореспондентът на БАН Александър Костов, кметът на Община Малко Търново Илиян Янчев, кметът на Община Царево доц. Марин Киров, председателят на Общински съвет -Бургас Михаил Хаджиянев, директорът на РИМ-Бургас д-р Милен Николов, директорът на РД „Държавен архив" Данка Георгиева, ректорът на БСУ проф. Милен Балтов, председателят на ТИК-Бургас кап. Жорж Дерелиев, представители на академичната общност от У-тет „Проф. д-р Асен Златаров" и Бургаски свободен университет.