Димитър Ганев: Върхушката в ДПС в момента преразпределя сферите си на влияние
Секция: Анализи
07 Септември 2024 12:22
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Димитър Ганев: Върхушката в ДПС в момента преразпределя сферите си на влияние

/КРОСС/ ДПС е нещо като олигархична корпорация. Като свършиха лостовете за влияние, т.е. ресурса за преразпределяне, върхушката се скара и стана съчетание за обръч и бухалки. Това каза политологът Любомир Стефанов в предаването „Тази събота" по бТВ.

Върхушката в ДПС в момента преразпределя сферите си на влияние. От войната няма да има печеливш, смята той.

БСП не е социалистическа партия, защото не е успяла да премости ХХ в ХХI век, категоричен бе той. „Имаше исторически шанс няколко пъти, но избра да стане националопулистка консервативна формация. Това не е ляво нито предния век, нито този век. БСП няма идеи, те нямат кауза", коментира Стефанов.

Социологът Димитър Ганев заяви, че социологията ще оцени резултатите от разцеплението в ДПС ще стане ясна в началото на предизборната кампания. „Съмнявам се, че социологическият инструментариум ще успее да отговори на въпроса какво ще бъде разпределението в ДПС. Мога да гарантирам само едно отсега: тези 370 000 гласа от последните избори, сборът на лагерите на Пеевски и Доган няма да ги достигне, т.е. ще има отлив на хората, които просто ще казват „Отказвам да вляза в тази битка", прогнозира той.

Ахмед Доган ще има превес благодарение на етническата солидарност. „Но това, което забелязахме в последните няколко седмици, е, че Пеевски успя да прибере при себе си доста сериозен организационен ресурс. Доган изключи 10 областни председатели, а някои кметове останаха на страната на Пеевски. Организационният ресурс е основният инструмент на Пеевски", коментира Ганев.

Отлив на избирателите той очаква и в БСП, както и в ПП-ДБ. „Тенденцията, която имахме в последните няколко години на все по-ниска избирателна активност, ще продължи", допълни социологът.

Ниската избирателна активност ще доведе до още по-голяма фрагментация в следващия парламент, смята Ганев. „Има реален шанс партиите да бъдат девет, което е безпрецедентно", посочи той.