/КРОСС/ Пионерът в областта на изкуственият интелект Мустафа Сулейман даде специално интервю за главния международен редактор на CNN Кристиан Аманпур.
Аманпур: Можем да кажем, че 2023 г. беше годината на изкуственият интелект. Всички бяха фокусирани върху него и се строяха катастрофални прогнози за напредъка на технологиите. Хората в момента се притесняват за предстоящите избори, притесняват се кое е истина и кое не. Какво трябва да знаем точно сега, след тази година?
Сулейман: Мисля, че е нормално, когато се сблъскваме с нова технология, първоначално да се чувстваме притеснени и да се страхуваме какви са ползите от нея. Как ще се отрази на обществото ни, какво означава това за работните места. Неприкосновеността на личния живот и доверието. Важно е всички тези въпроси да се задават. Но мисля, че в паниката и шумотебицата губим от поглед съвсем практическите и реални предизвикателства, които имаме за да накараме тази нова технология да заработи в наша полза. Да я направим полезна, да я направим широко достъпна, да я направим евтина, за да може всеки да я използва и да експериментира с нея. Именно това са нещата, върху които бих искал да се съсредоточа.
Сулейман: Новата ми компания се казва Inflection AI. Работим от няколко години. Създаваме чат бот, наречен PI, в превод лична интелигентност. Той е невероятно мил, любезен и подкрепящ. Има много висока емоционална интелигентност и с него се водят страхотни разговори.
Аманпур: Емоционална интелигентност? Мислех, че е това единственото нещо, което все още не сме успели да постигнем по отношение на изкуственият интелект?
Сулейман: Това е доста забавно, всъщност. Много хора смятаха, че емоциите ще бъдат доста трудни за въвеждане от страна на изкуственият интелект. Това обаче се оказа по-лесно.