България и Германия подписаха в Солун декларация за сътрудничество в енергетиката
Секция: ИКОНОМИКА
08 Септември 2024 18:57
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
България и Германия подписаха в Солун декларация за сътрудничество в енергетиката Министър Малинов: Планираме по-широко партньорство във водородните технологии, възобновяемата енергия, зеления преход, енергийната сигурност и диверсификацията на доставките

/КРОСС/ „Очертахме нови перспективи пред традиционно добрите отношения между България и Германия в енергетиката. Ще разширим партньорството си в сферите на водородните технологии, възобновяемата енергия, зеления преход, енергийните коридори, диверсификацията на доставките и други". Това каза в Солун министърът на енергетиката Владимир Малинов при подписването на Съвместна декларация за сътрудничество в областта на енергетиката и климатичните действия между Министерството на енергетиката на Република България и Федералното министерство на икономиката и климатичните действия на Федерална република Германия. Подписите си под документа поставиха министър Малинов и д-р Роберт Хабек, вицеканцлер и федерален министър на икономиката и климатичните действия на Федерална република Германия.

Документът се подписа в рамките на второто издание на енергийния форум „Диалог за енергийното бъдеще в Европа, Близкия изток и Северна Африка (MEFED) - фокус върху енергийната инфраструктура", който се проведе днес в Солун. Декларацията е стъпка напред в развитието на взаимоизгодните контакти между България и Германия в областта на енергетиката, подчертаха по време на двустранната среща преди подписването двамата министри. Владимир Малинов подчерта активната роля на страната ни в Югоизточна Европа за постигане на диверсификация на енергийните доставки в условията на променената геополитическа ситуация, както и за формирането на нови енергийни коридори, гарантиращи сигурност на системите и ресурсна независимост.

По време на международния форум в Солун министър Малинов проведе двустранна среща и с министъра на околната среда и енергетиката на Република Гърция Теодорос Скилакакис. Двамата обсъдиха стратегическото значение на българо-гръцкото сътрудничество за енергийната сигурност на европейския континент. Ключова роля заема вече изграденият терминал за втечнен природен газ до Александруполис. След предстоящото му въвеждане в търговска експлоатация от 1-ви октомври, съоръжението ще осигури на европейските потребители допълнителни количества природен газ от сигурни източници на конкурентни цени. „Допълнителен принос за гарантиране на енергийните доставки за Европа, включително и за Молдова и Украйна, ще даде реализацията на инициативата за Вертикален газов коридор - инфраструктура за допълнителни газови потоци от юг на север", припомни министър Малинов. Сред темите на разговора бе ръстът на цените на електроенергията в региона на Югоизточна Европа. Министрите Малинов и Скилакакис се обединиха около това България, Гърция и Румъния да предприемат общи мерки с цел защита на потребителите и бизнеса в региона. Двамата дискутираха и нарастващата необходимост от подпомагане на Украйна в процеса по възстановяване на енергийната й инфраструктура с оглед на предстоящия зимен сезон.

В Солун министър Малинов разговаря и с Абдула Ахмед Балалаа, помощник-министър по въпроси на енергетиката и устойчивостта в Министерството на външните работи на ОАЕ. Като важен транзитен център на енергийните потоци от Централна Азия и Близкия Изток към Европа, България е за засилване на диалога между страните производители, транзитните страни и страните потребители на енергийни ресурси, изтъкна министър Малинов пред колегата си. Той подчерта, че в енергетиката между двете държави съществуват редица теми, по които да се задълбочи сътрудничеството - в използването и преноса на втечнен природен газ, развитието на ядрената енергетика, на производството на енергия от възобновяеми източници, в енергийната сигурност и ефективност, нисковъглеродната икономика.