/КРОСС/ В предаването „Лице в лице" по бТВ Пламен Димитров, каза че синдикатите искат 10% увеличение на заплатите на българите. „Гледаме същите вериги, немски австрийски, гледаме какво продават в България, в Източна Европа, Западна България. България е една от най-скъпите държави. Това е факт. Доходите растат, слава Богу, помним миналата година говорехме за ръст 20%, всички казаха - това не може да стане., а сега 17,3% е ръстът спрямо второто тримесечие 2022-2023 г. Една трета от българите обаче, работещи българи получават заплата до 1000 лв., което е скандално".
Когато имаме толкова много, стотици хиляди, няма как на всички да дадеш на ръка, защото няма сектор, който може да генерира такъв сив оборот и тук водим дълги разговори откъде идват парите в черните каси, заяви Димитров. „Данъчната система отворя такива дупки. Аз смятам, че трябва да погледнем и в общото равновесие на доходите."
Имаме 2500 учители, които липсват, няколко хиляди медицински сестри, лекари, инженери, с други думи на пазара на труда диктува, че е малко това увеличение на заплатите, обясни Димитров.
„Трябва да погледнем в общото равновесие на доходите. Хубаво - всички твърдят, че образованието е приоритет. Сега заради войната и армията стана приоритет. Разбира се - това също е важно. Но как да реагира един преподавател, когато в момента началната заплата на учител е малко под 2000 лева, но сега изглежда малка на фона на 2300 лева за войник, което е заложено от 1 януари", допълни Димитров.
По думите му пазарът „диктува", че увеличението на заплатите на учителите е ниско, щом има липса на кадри в сферата.
„Бизнесът твърди, че около 250 хил. работни места остават незаети в България. За съжаление са по-ниско квалифицирани и с по-малки доходи. Проблемът е там, където нормата на печалба на добавена стойност е изключително ниска. В някои сектори като хотелиерството, строителството, търговията - там сме направили каквото е нужно. Бизнесът може да внася работници", уточни още Пламен Димитров.