/КРОСС/ Процедурата за избор на нов главен прокурор ще бъде рестартирана, но не е редно. На 2 октомври се навършват две години от изтичането на мандата на този Висш съдебен съвет. Не е имало друг състав, който да е набъркан в по-големи скандали. Вероятно в много бърз ход ще бъде избран нов главен прокурор, но най опасното е, че този избор ще се превърне в средство в битката с партията на ДПС. Това коментира в студиото на „Здравей, България" Велислав Величков от инициатива „Правосъдие за всеки".
„Когато мандатът е изтекъл преди две години не е редно да вземе решение, което ще влияе върху цялото общество. Публично трябва да бъде дадено обяснение за всичко, което се случваше досега - как беше назначен и освободен предишният главен прокурор", обясни Бойко Найденов, бивш директор на Националната следствена служба и бивш и.д. главен прокурор.
По думи на Величков трябва да бъде избран не само нов главен прокурор, но и нов председател на Върховния административен съд. „Мандатът на Георги Чолаков изтича в средата на ноември. Начинът тази процедура да бъде спряна е през решение или промяна в Закона за съдебната власт. Такъв законопроект беше внесен от ПП-ДБ. В Конституцията има наредба, която казва, че до избора на новите висш съдебен и прокурорски съвет, не може ВАС да избира тримата големи в съдебната власт - председателите на върховни съдилища и главния прокурор. Вече няма да има Висш съдебен и висш прокурорски съвет след решението на Конституционна съд, но тази разпоредба остава", посочи още той.
„Трябва да се търси вариант, в който да не се отива в крайност и да се назначи нов Висш съдебен съвет. Много е важно какъв ще бъде той, за да не повтаряме същите грешки", добави Найденов.
Според Величков ако е имало нерегламентирана търговия с влияние във Висшия съдебен съвет за най-високите постове в съдебната власт, би трябвало да бъде разпоредена проверка. „Много е любопитно пълното бездействие на прокуратурата", каза още той.