ИСС препоръча мерки за пренастройване на образованието към приложимост на знанията
Секция: БЪЛГАРИЯ
12 Септември 2024 10:11
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
ИСС препоръча мерки за пренастройване на образованието към приложимост на знанията

/КРОСС/ Несъмнено има различия в подготовката на учениците, както и значителна разлика в престижността на отделните училища, като една от главните причини за последното е убедеността на ученици и родители в различното качество и ниво на преподаването.

В България се откриват образователни неравенства, които се дължат, както на неравенства на доходите, така и на други фактори - етническата принадлежност и социално-икономическото равнище на семействата на обучаваните.

Това са част от изводите на анализ на Икономическия и социален съвет (ИСС) на тема „Неравенствата в образованието и отражението им върху пазара на труда в България. Решения за пренастройване на образователната система към приложимост на знанията и формиране на социални умения". Документът е разработен по предложение на Президентството и беше приет на пленарната сесия на ИСС. В него съветът анализира настоящата ситуация и дава конкретни препоръки за мерки.

В България над 16 000 деца живеят в села без детски градини, което силно затруднява достъпа им до услуги образование и грижи в ранна детска възраст, посочва ИСС в анализа си. Липсва национално приет механизъм за дългосрочно планиране от общините на нуждите от услуги. Най-критично е положението в Пазарджик (с 9,9% осигуреност с места в детските ясли), Сливен (10,1%) и Кърджали и Видин (14,2%). Според ОИСР ограниченото участие в образованието в ранна детска възраст сред определени демографски групи, като ромското население в страната, предполагат, че бариерите за навлизане остават.

85,5% ученици на възраст от 5 години са записани в предучилищно или училищно образование, което е под средното за ЕС ниво от 96,3% и ни нарежда сред десетте държави с най-слабо представяне по показателя в съюза.

Друг акцент на анализа сочи, че ниската популярност на професионалното образование е един от факторите с най-неблагоприятно отражение върху пазара на труда, особено в областта на техническите професии. Данните за потребностите от работна сила (вкл. изисквани умения) трябва да се интегрират в план-приема на професионалното и на висшето образование.

Според ИСС е назряла необходимостта да се заделят финансови ресурси, с които да се осигурят стипендии за студентите от специалностите, признати като важни за нормалното състояние на пазара на труда и за функционирането на различните индустрии.

Преждевременното напускане на училище продължава да бъде особено високо в селските райони и при ромите - отпадналите студенти преди завършване на академичната година достигат 30% в селата и над 15% в малките градове. 35% от българите между 30-34 години са със завършено висше образование, което е изоставане от близо 10% спрямо средните стойности за ЕС, сочи статистиката за миналата година.

На едно от последните места сме в ЕС по относителен дял на младите хора (18-34), които нито учат, нито работят - на 23-то място от 27.

В същото време 75% от работодателите у нас срещат трудности при намирането на служители заради липса на ключови компетентности като инициативност и предприемачество, дигитални способности и умения за учене, умения за писане и изразяване на правилен и разбираем български език.

Страната има и един от най-ниските проценти на участие на възрастните в образование и обучение в ЕС, особено по отношение на хората в неравностойно социално-икономическо положение. През 2022 г. делът 25-64-годишните, които са участвали в образование и обучение за възрастни, е намалял до 1,7%. Това е значително под средното за ЕС ниво от 11,9%. В региона липсва изградена култура на непрекъснато обучение и надграждане на образователния профил.

ИСС препоръчва да се насърчава ученето през целия живот и приемането на нов закон, който да регламентира и гарантира усвояването на т.нар. „меки умения", които включват социални умения и ключови компетентности.
Сериозен проблем е и осигуряването на преподаватели за образователната система. Огромен дял на преподавателския персонал е над 50-годишна възраст, което означава, че в краткосрочна и в дългосрочна перспектива, пенсионирането им ще остави образователната система в критично състояние. Този недостиг вече се усеща в определени професионални сфери и населени места. Има необходимост от поддържането на темп на навлизане на млади учители и задържане на тези, които са в трудоспособна възраст, провеждане на по-фокусирана квалификационна и мотивационна политика и по отношение на ръководствата на училищата и преподавателите, чрез която да се подкрепят училищата, особено тези с ниски резултати.

В рамките на пленарната сесия съветът обсъди и гласува проект на Резолюция относно присъединяването на България към ОИСР.

ИСС прие и декларация относно Законопроекта за регистрация на чуждестранните агенти, в която призова политическите партии и демократични организации да се разграничат от него.

„Предложените промени ще възпрепятстват свободното иразяване на волята на гражданите и икономическите субекти. Проблемът с неяснотата на финансирането на някои неправителствените организации и медии, не може да се реши с дискриминационни и репресивни практики, а с повече прозрачност и по-добри демократични практики", посочват в декларацията си членовете на съвета.