/КРОСС/ „Изборният кодекс е специален по отношение на Административнопроцесуалния кодекс (АПК). Не трябваше ВАС да дава предимство на този кодекс, тъй като в Изборния си има правила за регистрация". Това каза доц. Наталия Киселова в ефира на предаването „Твоят ден" по NOVA NEWS. Тя и изборният експерт Стоил Стоилов коментираха решението на ВАС да бъде регистрирано „Движение за права и свободи - Ново начало".
„ЦИК е определил реда, по който трябва да се подават документи. Приемането само на една коалиция по електронен път създава неравенство между кандидатите. Когато имате два варианта за подаване на документи, част от партиите и коалициите биха предпочели да използват електронния път. Тогава решението на ВАС би имало друг смисъл", коментира още тя.
„Считам, че електронното подаване не трябваше да бъде зачитано, защото след като излезе решението на съда, тази сутрин председателят на ЦИК каза, че на електронна поща е постъпило само заявление за участие в избори. А коалицията трябва да представи доста сериозен набор от документи. Тъй като има връзка между решение на административен съд във връзка с отказа на регистрация на листа от РИК-Стара Загора, там тази сутрин председателят каза, че наборът от документи е бил пълен и след това е имало удостоверяване на хартия. Тоест говорим за два различни случая", смята доц. Киселова.
Тя допълни, че и ЦИК, и НС, за да гарантират равенството между кандидатите, трябва да решат дали е допустим този начин за подаване на документи и това трябва да бъде уредено.
Изборният експерт Стоил Стоилов коментира, че цялата ситуация създава негативно отношение на избирателите към изборния процес.
Стоилов коментира, че формално погледнато „Алианс за права и свободи" няма да има представители в секционните избирателни комисии.
„От друга страна стои въпросът, когато започне изборът на секционни избирателни комисии, какво ще е поведението на ДПС - Доган. Те имат право да си искат места в СИК. Тоест двете ДПС-та ще отидат при кметовете и ще искат представители в СИК-овете", каза Стоилов.
Според него остава открит въпросът за мотивацията на избирателите да гласуват. „Това е ключов момент. Ще се върна на темата с избирателната система. Ние не правим избори, защото не произвеждаме власт. Ние правим социологически проучвания. Пред шести извънредни избори сме. Утре трябва да започне дебат за промяна на избирателната система, чрез която да се постигне ефекта начинът на излъчване на властта да има възпитателен ефект върху политическите партии. В момента много тесен кръг от партийни лидери формират листите и политиките", каза Стоилов.