Мерки срещу миграцията
Секция: Анализи
12 Септември 2024 13:17
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Мерки срещу миграцията Анализ на Тихомир Безлов – главен експерт „Сигурност“ в Центъра за изследване на демокрацията; Филип Гунев – бивш заместник-министър на вътрешните работи

/КРОСС/ Затягането на контрола на границите в Германия не е новост. Те се опитаха да въведат подобен контрол на границата още през 2022 г. Проблемите на Австрия, които засегнаха нас, започнаха с първите усилия на Германия да започне да контролира мигрантския поток. Това каза Тихомир Безлов - главен експерт „Сигурност" в Центъра за изследване на демокрацията, в предаването „Денят започва" по БНТ.

Той припомни, че Германия намали и помощите си за бежанци, а след атентатите в Манхайм и Солинген вече говори и за екстрадиране към Афганистан и Сирия.

Безлов отбеляза, че в новия Европарламент крайната десница е разединена, но консервативните десни стари класически партии рязко преминават към антиимигрантски стил на говорене. „Това, което тепърва предстои да се случва в Брюксел, според мен е търсене на нови решения на мигрантската криза. Много от страните, които имаха проблеми, тръгнаха да ги решават сами", заяви той.

Бившият заместник-министър на вътрешните работи Филип Гунев отбеляза, че повече от година Германия има проверки на границите с Австрия, Чехия, Полша. „Тези проверки ще имат икономически ефект, няма как да нямат. Това е политическо решение. Ефектът ще бъде потоците от бежанци да се насочат извън пътищата", смята той.

По думите му все още няма ясно изместване на политиките в Германия в посока антиимиграция. „Това става постепенно, плахо", заяви Гунев.

Политиката по екстрадиция в последните години не работи, отбеляза бившият външен министър.

Пактът за миграция по думите му е въвел козметични промени.