Калоян Паргов: Бизнесът и взаимният интерес могат да сложат точката на геополитическите турбуленции
Секция: Интервюта
12 Септември 2024 15:49
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Калоян Паргов: Бизнесът и взаимният интерес могат да сложат точката на геополитическите турбуленции  България, като своеобразен център на Балкански полуостров, предвид географското си положение, може и заслужава вниманието на китайските партньори в различни сектори, счита председателят на СИНПИ

/КРОСС/ В размирното геополитическо време, в което живеем, кой, ако не бизнесът и взаимният интерес могат да сложат точката на турбуленциите и да поставят на преден план взаимните изгоди за всички страни в този процес - в случая за България и за Китай.

Това каза председателят на СИНПИ д-р Калоян Паргов в приветствието си към участниците в българо-китайски бизнес форум, организиран по случай 75-ата годишнина от установяването на дипломатически отношения между България и Китайската народна република.

По думите му с останалите организатори на форума са решили, че най-подходящо в тази размирна геополитическа среда, наред с политико-дипломатическите стандарти за отбелязвания, е най-подходящо да се направи нещо практично и да се постави акцентът върху икономическото партньорство и сътрудничество и междусвързаността в контекста на 10-ата годишнина от инициативата „Един пояс един път", както и на декларацията, която бе подписана преди 5-6 години от президента Румен Радев и президента Си Дзинпин.

„Мисля, че не сбъркахме, предвид това, че 24 китайски корпорации имат възможността да бъдат тук, да проведат срещи и да потърсят своите български партньори", посочи Паргов.

Според него масираното присъствие на китайски инвестиции в западната част на Балканите крие опасности от изместването на тежестта на България в региона, потърпевши от което ще сме всички ние. „Знаете за ЖП-линиите и магистралите, които вече свързват Белград с Будапеща, Белград с Подгорица. Оказва, че се появява един алтернативен път на познатото ни трасе Солун-Благоевград-София-Видин-Румъния, а именно - през Скопие, Белград и Будапеща", обясни Калоян Паргов.

„В бизнеса конкуренцията е ключова и ние бихме искали с днешния форум да потърсим възможности България да не е заобиколна държава. България, като своеобразен център на Балкански полуостров, предвид географското си положение, може и заслужава вниманието на нашите китайски партньори в различни сектори, които да бъдат и много полезни в процеса на модернизация и реформиране на държавата", изтъкна председателят на Стратегическия институт за национални политики и идеи и допълни, че за това трябва и политическа воля.

Паргов е убеден, че изразяването на тази политическа воля, създаването на политическо доверие е важна предпоставка за икономическите взаимовръзки и просперитет и от двете страни, предвид ниските нива на чуждестранни инвестиции в България, особено в последното десетилетие.

„Нека бъдат създадени колкото се може повече контакти и изградени връзки, които да бъдат развити във времето и те да бъдат в полза на нашата държава", каза в заключение Калоян Паргов и пожела успех на форума.