Зам.-министър Василева: Над 700 млн. лв. е бюджетът по подхода ВОМР за периода 2023 – 2027 г., насочен към развитие на местните икономики
Секция: ИКОНОМИКА
13 Септември 2024 14:13
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Зам.-министър Василева: Над 700 млн. лв. е бюджетът по подхода ВОМР за периода 2023 – 2027 г., насочен към развитие на местните икономики

/КРОСС/ Над 700 млн. лв. е бюджетът по подхода Водено от общностите местно развитие (ВОМР) за периода 2023 - 2027 г., които е насочен към развитие на местните икономики. Това заяви заместник-министърът на земеделието и храните д-р Лозана Василева по време на заседание на Комитета по наблюдение на Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони 2023 - 2027 г. Тя обяви, че МЗХ предвижда да стартира прилагането му до края на годината. Инвестициите по подхода ВОМР ще бъдат насочени към развитие на местните икономики - за повишаване на заетостта и доходите, подобряване на социалните услуги и условията на живот. Прилагането на ВОМР през периода 2023 - 2027 г. ще доведе до повишаване на привлекателността за работа и живот на териториите на местните общности и намаляване на териториалните дисбаланси в страната.

Д-р Лозана Василева уточни, че след закъснението в стартирането на подхода между финансиращите програми е договорен консенсусен механизъм за прилагане. Той се основава на еднофондово финансиране със средства от Европейският земеделски фонд за развитие на селските райони (ЕЗФРСР) и допълващо финансиране - от Европейския фонд за регионално развитие и Европейския социален фонд+. Изпълнението със средства от ЕЗФРСР ще се осъществява без съществени разлики от миналия програмен период. По този начин се осигурява предвидимост и се предоставя възможност за надграждане на постигнатото от Местните инициативни групи (МИГ) досега.

„Това е най-доброто решение, което може да се постигне към този момент", отбеляза Бенджамин Феърбрадър от Генерална дирекция „Земеделие и развитие на селските райони (DG AGRI) на ЕК и подчерта важността на гарантирането на финансиране на МИГ от трите фонда.