/КРОСС/ Вече повече от 2 години косовският премиер се стреми да откъсне 4 северни общини (които представляват около 1% от територията на България) - там живеят компактно малко над 50 000 сърби. Стремежът е да се намали влиянието на Белград върху тези общини и това население.
Това обясни пред БНР Боби Бобев, бивш посланик на България в Косово и Албания. По думите му, това е непостижимо и Сърбия винаги ще има влияние там.
"Това, което Вучич иска, не бих го нарекъл политически максимализъм. Той просто иска да се върне онова, което беше преди настъпването на кризата. Изход от този омагьосан кръг просто не може да се види."
За повече от 10 години са постъпили 5 проектоустава за създаване на асоциация на сръбските общини, коментира Боби Бобев.
"Опасенията на косовските власти са в това, че по този начин ще се стигне до вид автономия, или по-голяма степен на самоуправление на сръбските общини."
Белград и Прищина се обвиняват взаимно в опити за дестабилизиране на района на Западните Балкани, отчита още Бобев. Според него позицията на Сърбия е разкрачена, защото тя е аванпостът на Русия в този район, но същевременно е в диалог с ЕС.
"Стремежът на Вучич е да създаде голяма сръбска държава, продължение на стария великосръбски шовинизъм."
И Брюксел, и Вашингтон настояват постигнатите досега договорености между Сърбия и Косово да бъдат безусловно изпълнени, подчерта Бобев в предаването "Събота 150".
Никой не е поставял формалното условие Сърбия да признае Косово, за да стане член на ЕС, но че трябва да има нормализация на отношенията е безусловно, обобщи дипломатът.
По думите му, до момента посредничеството на ЕС, подкрепяно от Вашингтон, не е дало очакваните резултати.