Доц. Борислав Цеков: Блокажът, който партиите си причиниха в парламента, вече се пренася каскадно и в държавните органи
Секция: Интервюта
15 Септември 2024 10:00
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Доц. Борислав Цеков: Блокажът, който партиите си причиниха в парламента, вече се пренася каскадно и в държавните органи

/КРОСС/ Единственото полезно за България решение е постигането на съгласие за съставяне на правителство и някакви приоритети. Нарушено е нормалното функциониране на политическия живот. Това каза доцентът по конституционно право доц. Борислав Цеков в предаването „Говори сега" по БНТ.

Той коментира и възобновената процедура по избор на нов главен прокурор. ВСС е с изтекъл мандат, но той е действащ         , отбеляза експертът. Според него няма пречка в сегашния си състав ВСС да избере и главен прокурор, и председател на ВАС. „Тези преходни разпоредби, които бяха гласувани в Закона за изменение и допълнение на Конституцията и които съдържат забрана за тези два органа, които трябваше да бъдат самостоятелни, останаха безпредметни. Но Конституционният съд ги обяви за невалидни и сега няма да има два нови органа, нито ще има временна трансформация на съдийската и прокурорската колегия в два самостоятелни органа, нито ще има преминаване на администрацията на ВСС към нов работодател. Следователно и тези преходни разпоредби, включително забраната за избиране на нов главен прокурор и на председателите на върховните съдилища, е останало без предмет", обясни конституционалистът.

Блокажът, който партиите си причиниха в парламента, вече се пренася каскадно и в държавните органи, смята той. „Не може държавата да стои на куц крак, защото партиите в парламента две години бездействат и са некадърни да водят диалог. Този ВСС трябва да бъде поздравен", допълни доц. Цеков.

Той призова да няма партиен натиск и ВСС да запази независимостта на съдебната власт. „И да не чува нито шепота, нито крясъка на партийните централи и обкръжаващите ги активисти", заяви още той.

Смяната на избирателната система според него няма да доведе до по-добър резултат. „Според мен това са палиативни мерки. Това, което трябва да направят партиите, е не да се чудят как да променят нормативната, още по-малко конституционната уредба. Въпросът е политически, персонален, кадрови. Те трябва да се научат отново да разговарят и да се научат, че са изпратени от гражданите да разговарят помежду си и да намират решения. Това е африканизация на политиката", заяви Борислав Цеков.

БНТ, „Говори сега"