Връщането на военната служба в Сърбия - с цел помощ на Русия в Украйна
Секция: Анализи
17 Септември 2024 10:56
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Връщането на военната служба в Сърбия - с цел помощ на Русия в Украйна

/КРОСС/ Връщат задължителната военна служба в Сърбия от 2025 г. Президентът Александър Вучич сложи подписа си на указа, който определя тя да продължи 75 дни. Ще бъде задължителна за мъжете, а за жените остава доброволна.

"Сърбия има добри отношения с Русия и Китай. Путин провежда мощна мобилизация със стотици хиляди военнослужещи, нормално е и Белград да участва. Това е политическа демонстрация. Никой не се интересува от реалната полза и финансовите загуби, които ще претърпят. Разделението на Балканите е факт и то може да се отрази. Сърбия има нерешени въпроси, които смята, че може да реши с военни средства", каза в студиото на предаването "Твоят ден" по NOVA NEWS бившият министър на отбраната Николай Свинаров.

Журналистът Николай Кръстев пък коментира, че не вижда смисъл от въвеждането на задължителната казарма в Сърбия. "Това действие ще породи вълна - в Хърватия и Косово. Говори се, че и те ще предприемат подобен ход. Черна гора също може да се присъедини. Така се създава допълнително напрежение. Връзките на Сърбия с Русия се потвърждават и от поканата за Вучич да присъства на БРИКС", отбеляза Кръстев.

Според него по отношение на превъоръжаването БВП в Сърбия е нараснал. "Тя отделя 500 млн. за развитие на военната сигурност. Има заявка за покупката на 12 бойни френски самолета - 3 млрд. ще струва тази сделка. Сърбия има повече от 13 млрд. евро заеми към Китай. Голяма част от средствата отиват за превъоръжаване. Белград купува от тях и безпилотни самолети", посочи още журналистът.