Васил Велев: Компенсациите за бизнеса заради високата цена на тока не са държавна помощ, а възстановяване на част от надвзетото
Секция: Коментари
19 Септември 2024 06:28
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Васил Велев: Компенсациите за бизнеса заради високата цена на тока не са държавна помощ, а възстановяване на част от надвзетото

/КРОСС/ Компенсациите за бизнеса заради високата цена на тока не са държавна помощ, а възстановяване на част от надвзетото. То не е на калпак, а на мегаватчас. Това е абсолютно необходима и закономерна мярка. Това каза снощи Васил Велев - председател на УС на Асоциация на индустриалния капитал в България, в предаването „Лице в лице" по бТВ.

Това означава, че при цени над 180 лева за мегаватчас бизнесът ще бъде компенсиран, поясни той. „Прогнозната пазарна цена на КЕВР за периода е 173 лева. За първото полугодие имаме цена средно 150 лева, а за месец юли тя скочи на 267 лева.

В нашия регион има недостиг на електроенергия и недостатъчна свързаност на пазарите. Затова цената на електроенергията е значително по-висока в Югоизточна Европа, обясни Велев. „Би трябвало цената в цяла Европа да е приблизително еднаква, а тя е в пъти различна. Имаме два пъти по-висока цена от Франция, средносрочно, и три-четири пъти по-висока, отколкото в Северна Европа. Как може да се конкурираме при това положение?", коментира председателят на УС на АИКБ.

Средствата идват главно от държавната енергетика като свръхпечалби, отбеляза Велев. „Т.е. цялата операция е неутрална към бюджета. Част от надвзетото се възстановява", поясни той.

Според него е редно средствата за компенсациите да идват от Общността като солидарност заради дефицита на електроенергия в региона заради конфликта в Украйна.

„Това е удар върху конкурентоспособността на икономиката ни. Там, където може да се калкулира тази по-висока цена в цената на стоките и услугите, когато не са по дългосрочни договори, това пък дава бензин в огъня на инфлацията. Ако тези компенсации бяха закъснели още малко, предприятията щяха да вдигнат цените. Сега се надяваме, че това няма да се отрази и следващата дата за влизане в еврозоната ще бъде спазена", коментира Васил Велев.