Докъде ще стигне напрежението между Скопие и София
Секция: Анализи
19 Септември 2024 09:18
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Докъде ще стигне напрежението между Скопие и София

/КРОСС/ Продължава напрежението между София и Скопие след неофициалното посещение на президента Гордана Силяновска-Давкова в България. Вицепремиерът на Северна Македония и министър на транспорта Александър Николоски определи българския президент като „нецивилизован" и нарече българските представители „мизерни". Последва остра реакция от страна на властта в България.

Според Спас Ташев от Института за изследване на човека към БАН обществото в РСМ няма критичната маса да спре антибългарските процеси.

"Северна Македония категорично не иска да е част от ЕС, но тъй като няма как да го каже пред обществеността, имат проевропейска фразеология и антиевропейска практика. Въпросният вицепремиер и преди посещението на Силяновска беше нарекъл служебното правителство маргинално. През последните 4 години е показал антибългаризъм в реториката. Целта е да не се допусне Скопие да влезе в ЕС. Не можем да отговаряме на всяка провокация, трябва да търсим европейска подкрепа, но и средства за демократизиране на РС Македония и постигане на реформи. Обществото е под тоталитарен диктат и всеки с различно мнение е преследван. Ние нямаме проблем със Скопие, нашият голям проблем е Белград, но там има зависимости", коментира той.

От своя страна журналистът Николай Кръстев смята, че целта на РСМ е да показва, че България е проблематичен фактор в двустранните отношения, дори, че няма нужда да ги има. "Скопие се връща в сръбската орбита към Вучич. Скоро Мицкоски ще бъде на посещение там. Медиите на Орбан в РС Македония създадоха антибългарския дух и напрежението, които доведоха до изборната победа на ВМРО-ДПМН. Унгарският премиер иска да оттласне Скопие от нормалното поведение с България", заяви той.

По думите му пътят на РСМ е в ЕС, иначе ще остане "бяло петно". "Идването на ВМРО показва, че страната взима голямо междучасие в европейската си интеграция. Част от ръководството на партията имат български паспорти, предполага се, че и Николоски има. Отзоваване на посланика е ядрената бомба в дипломацията, не бива да се стига дотам", посочи Кръстев.