/КРОСС/ Отменената от кабинета „Главчев" обществена поръчка за рентгеново оборудване увеличава риска да компрометираме претенцията си, че сме изпълнили всички изисквания за Шенген. Това каза евродепутатът от ПП-ДБ Радан Кънев в „Лице в лице" по бТВ.
Той обясни, че се касае за голяма поръчка по общоевропейски митнически контрол и за покупка на рентгеново оборудване, предназначено за защита на границите на България като външни граници на Европейския съюз. „Този европейски инструмент отделя специално внимание на външната граница. Има специално изискване от Европейската комисия, която отделя над 60 милиона грант, пари за тези покупка, и условието е да има прозрачност за обществената поръчка", обясни Кънев.
По думите му има риск да загубим средствата и да компрометираме усилията си по пътя към Шенгенското пространство. „Това увеличава риска за една държава, към която и без друго има ниско доверие поради корупция, известни данни за каналджийство през границите", допълни евродепутатът.
Ресорът на българския кандидат за еврокомисар Екатерина Захариева е много важен, заяви Радан Кънев. Според него обаче тя ще бъде добре подготвена за предстоящото изслушване.
Големият проблем на Европа според него е, че тя няма интегрирани капиталови пазари. „Европейските финансови пазари са фрагментирани - има германски, френски, британски. Малки държави като България имат съвсем неразвити финансови пазари. И тук е огромната тема, която стои пред нас - как европейският бизнес да може да кандидатства пред частния сектор и как публичните финанси и политики могат да помогнат за това", посочи евродепутатът.
България трябва да действа изпреварващо и да стане по-атрактивна за инвестиции в иновациите, смята Радан Кънев. „Ние сме много по-гъвкави. Това, че сме по-малки, ни дава сериозни предимства. Ако погледнем българската индустрия, ще видим, че тя в много отношения е по-адаптивна от големите, тромави индустрии на Германия и Италия, и в много кризисни ситуации се приспособи по-добре. Но в Югоизточна Европа цените на тока са два-три пъти по-високи от Западна Европа. Големият въпрос е защо общият европейски енергиен пазар не се случва, защо има това разминаване на цените. Това е огромна заплаха за българската индустрия и въпрос, който трябва да бъде много остро поставен от България. Въпросът е има ли България управление, което да постави този въпрос", допълни той.
бТВ, „Лице в лице"