Вход свобосен за Национален етнографски музей - БАН в европейските дни на наследството
Секция: КУЛТУРА
21 Септември 2024 08:23
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Вход свобосен за Национален етнографски музей - БАН в европейските дни на наследството

/КРОСС/ На 21 септември (събота) експозиционните зали на Национален етнографски музей - БАН са с вход свободен от 10:00 до 12:00 часа по  повод Европейските дни на наследството и участието на НЕМ-БАН в инициативата.

Можете да разгледате уникалната изложба Fake (f)or Real: изложба за фалшификациите и измамите в човешката история. Да се потопите в този свят на лъжи и измислици, търсейки истината без страх!

Изложбата, чието оригинално заглавие е „Fake (f)or Real" разглежда хронологично шест теми: Власт и молитви, Опознаване на света, Обединяване и разединяване, Борба с войната, Фалшификати и богатства, Епоха на „постистината". Представени са интригуващи разкази за едни от най-големите измами и фалшификации в човешката история, обстоятелствата около появата им и с последствията от тях. Разказаните истории са подкрепени с множество примери и визуализирани чрез артефакти, голяма част от които са от колекцията на Дома на европейската история. В експозицията присъстват повече от 100 обекта - произведения на изкуството, фотографии, документи и карти, съдържащи въображаеми територии, описания на магии, подправени биографии на християнски светци, фалшифицирани произведения на изкуство и потребителски стоки.

Експозицията включва и интерактивни пространства, в които посетителите, чрез игри и видео материали, могат да влязат в ролята на проверяващи фактите, сблъсквайки се с трудната задача - да разберат кое е истина и кое лъжа.

Авторите на изложбата са разработили и специален уъркшоп за ученици от прогимназиален и гимназиален етап, който се провежда директно в експозиционните зали. Базира се на методологията visual thinking, чрез която, насочвани от екскурзовод, учениците сами конструират разказа около избрани спирки в изложбата и така по-трайно запаметяват новите знания, отколкото при класическата беседа.