Тончо Краевски: Няма независими държави, но има независими хора
Секция: Анализи
22 Септември 2024 12:20
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Тончо Краевски: Няма независими държави, но има независими хора

/КРОСС/ Няма независими държави, но има независими хора. Освобождението, Съединението и Независимостта, които честваме на три еднакво големи дати за България, показват именно това. Това каза политологът Тончо Краевски в предаването „Денят започва с Георги Любенов" по БНТ.

Това, което обединява държавниците в периода до 1908 г., е, че има много ясен консенсус какво е добро за България. „Единственото, което правят всички политици и революционери, е да се надпреварват в своята дързост да го постигнат сами, първи да извървят своята крачка", посочи Краевски.

Парадокс според него е това, че българите се държат най-суверенно именно тогава, когато формално нямат международен суверенитет. „Тогава има обединяваща цел, която е повсеместен консенсус - България да стане независима страна. Оттам нататък следват един куп разделителни въпроси до ден днешен, по които няма такъв универсален консенсус, за съжаление. Всеки компромис и ход на една независимостта малка държава трябва да бъде обвързан с цел - „правим го, защото", обясни политологът.

В момента няма национален консенсус.

Според актьора Веселин Плачков свободата, независимостта, българската писменост и култура са вече извоювани от поколенията българи преди нас, а наше задължение днес е да ги пазим, почитаме и празнуваме. „Ние и с това малко се излагаме на моменти. Човек трябва да бъде независим и свободен до там да избира своите зависимости. Както и една държава - ние не сме отделна част от света, всеки е зависим от другия по някакъв начин", смята той.

В днешното българско общество липсва нещо, което не е липсвало на българите в миналото - наивитет. „Наивитетът бива поругаван, а той е хубаво нещо - да вярваш. Това изгражда едно друго мислене. Тогава се раждат тези държави, които вярват в бъдещето, в бъдещето, имат поглед в бъдещето, в общото, обичат другите, въпреки тях. Това вече се е изгубило. Това е разликата от тогава досега в хората и нравите", обясни Веселин Плачков.

БНТ, „Денят започва с Георги Любенов"