/КРОСС/ Няма независими държави, но има независими хора. Освобождението, Съединението и Независимостта, които честваме на три еднакво големи дати за България, показват именно това. Това каза политологът Тончо Краевски в предаването „Денят започва с Георги Любенов" по БНТ.
Това, което обединява държавниците в периода до 1908 г., е, че има много ясен консенсус какво е добро за България. „Единственото, което правят всички политици и революционери, е да се надпреварват в своята дързост да го постигнат сами, първи да извървят своята крачка", посочи Краевски.
Парадокс според него е това, че българите се държат най-суверенно именно тогава, когато формално нямат международен суверенитет. „Тогава има обединяваща цел, която е повсеместен консенсус - България да стане независима страна. Оттам нататък следват един куп разделителни въпроси до ден днешен, по които няма такъв универсален консенсус, за съжаление. Всеки компромис и ход на една независимостта малка държава трябва да бъде обвързан с цел - „правим го, защото", обясни политологът.
В момента няма национален консенсус.
Според актьора Веселин Плачков свободата, независимостта, българската писменост и култура са вече извоювани от поколенията българи преди нас, а наше задължение днес е да ги пазим, почитаме и празнуваме. „Ние и с това малко се излагаме на моменти. Човек трябва да бъде независим и свободен до там да избира своите зависимости. Както и една държава - ние не сме отделна част от света, всеки е зависим от другия по някакъв начин", смята той.
В днешното българско общество липсва нещо, което не е липсвало на българите в миналото - наивитет. „Наивитетът бива поругаван, а той е хубаво нещо - да вярваш. Това изгражда едно друго мислене. Тогава се раждат тези държави, които вярват в бъдещето, в бъдещето, имат поглед в бъдещето, в общото, обичат другите, въпреки тях. Това вече се е изгубило. Това е разликата от тогава досега в хората и нравите", обясни Веселин Плачков.
БНТ, „Денят започва с Георги Любенов"