Анализатор: Изтеглянето на чуждестранни инвеститори от България означава, че условията, които страната предлага, са лоши
Секция: ИКОНОМИКА
22 Септември 2024 11:30
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Анализатор: Изтеглянето на чуждестранни инвеститори от България означава, че условията, които страната предлага, са лоши

/КРОСС/ Повечето държави в Европа преживяват годините на най-посредствения си икономически растеж. Европейската комисия отчита 0,8% ръст за второто тримесечие тази година и казва, че това е успех. Имаме глобален проблем на европейско ниво с доставките и икономиката. Това каза икономическият съветник от КНСБ Любослав Костов в предаването „Тази неделя" по бТВ.

Чуждестранните инвеститори, които се оттеглят от страната, не правят това заради нивото на заплащане на труда. „И минималните, и средните равнища на заплащане, въпреки ръстовете, които отчитаме за тази и следващата година, продължаваме да сме на средни равнища. Така че това не е основният фактор. Самият бизнес казва, че има недостиг на 200 000 работници, но вместо да внасяме висококвалифицирани кадри, ние внасяме сезонна заетост от Индия, от Пакистан. Защо не обърнем поглед към българската диаспора и тях да се опитаме да заселим в България. Има около 150 000 безработни, има неактивни - да видим какви са мерките на пазара на труда, да направим опит да включим българите, а ако не можем, тогава да търсим хора от чужбина", призова Костов.

Внасянето на работна ръка от трети страни той нарече „социален дъмпинг".

Икономическият анализатор Владимир Сиркаров коментира, че изтеглянето на чуждестранни инвеститори от България означава, че условията, които страната предлага, са лоши. „Това са сигнали, че в глобален план идват икономически проблеми и проблемите ще се задълбочат. Това, което не се случва в България от много време насам, са реформи в ключови сектори за страната, реална битка с корупционни практики, много по-сериозна ефективност, държавна политика с ясна цел, стратегия, стъпки - нещо, което виждаме около нас", посочи той.

Анализаторът също смята, че трябва да се опитаме да привлечем висококвалифицирани специалисти от българската диаспора, както и да вдигнем нивото на образование. „Нищо не правим в тази посока, нищо не правим в посока на това да се направи план какво иска да развива България оттук насетне, за да имат яснота образованите българи в чужбина и тези, които тепърва ще се образоват, да имат яснота накъде искат да се насочат, какво да учат. Това са фундаменти, които ние буквално пренебрегваме толкова години", коментира Владимир Сиркаров.

бТВ, „Тази неделя"