/КРОСС/ Постепенно Денят на Независимостта започва да прониква в душите на хората. Хубаво е, че това не става насилствено и чрез държавна политика. Това каза историкът проф. Христо Матанов в предаването „Денят започва с Георги Любенов" по БНТ.
С обявяването на Независимостта на България българските политици показват самочувствие, каквото днешните политици нямат, смята той.
Силата е тази, която прави една страна независима. „България не може да бъде независима колкото Франция и Германия да речем, но тя е член на Европейския и евроатлантически съюзи.
Проф. Матанов смята, че е необходимо време, за да бъдат оценени действията на днешния политически елит.
Историкът проф. Веселин Янчев смята, че разбирането на независимостта като модел на поведение няма нищо общо с модерното разбиране за независимост. „Независимостта е свободата да избираш и да решаваш. В цивилизования и модерен свят, в абсолютно свързания свят не можеш да бъдеш независим, защото зависиш от ресурси, от технологии, от информация това, че избираш своите съюзници и партньори, те прави наистина независим, защото разширява собствените ти възможности за действие и защита на собствените ти интереси или удвояване на собствената ти енергия. Не можеш сам да търсиш прогрес и напредък", коментира той.
Първото поколение политици, което знае какво е да не си свободен, има голяма пристрастност към принципите на свободата, демокрацията и институционално изграждане на държавата. „Постепенно обаче, когато нещо се постигне, започва да се надига една втора вълна - вълната на съмнението. След това идва една трета вълна - на безразличие, апатия и безотговорност, и започват да се търсят бързи, радикални, авторитарни, недемократични решения", обясни историкът.
Този модел може да се проследи от 1889 до 1944 г. и сега за 30 години го повтаряме.
БНТ, „Денят започва с Георги Любенов"